Siemens i m.st. Warszawa otwierają centrum pobytu dla uchodźców z Ukrainy
Siemens przeznaczył część powierzchni biurowej swojej warszawskiej siedziby na centrum pobytu długoterminowego dla osób z Ukrainy. Firma na zasadzie użyczenia przekazała przestrzeń m.st. Warszawa, a operatorem miejsca będzie Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta.
Część kampusu Siemensa przy ul. Żupniczej w Warszawie została przekształcona w centrum długoterminowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Finalizacją zainicjowanego w marcu projektu jest podpisanie z m.st. Warszawa umów użyczenia powierzchni i darowizny wyposażenia. Na jej podstawie podległe miastu jednostki przejmują obowiązki związane z prowadzeniem centrum oraz opieką nad uchodźcami, którzy już niedługo zamieszkają przy Żupniczej.
W sytuacji wojny i kryzysu humanitarnego jedną z pilniejszych potrzeb jest zapewnienie schronienia osobom uciekającym przed działaniami wojennymi – mówi Maciej Zieliński, CEO Siemens Polska. – Z uwagi na ograniczenia lokalowe w Warszawie, nadal obserwujemy duże zapotrzebowanie na odpowiednie miejsca długoterminowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Mając takie możliwości, zdecydowaliśmy się przekształcić część naszych biur i zaoferować około 160 osobom możliwość zamieszkania na terenie kampusu Siemensa w Warszawie. Nie tylko zaadaptowaliśmy istniejące pokoje na mieszkania dla uchodźców, ale wybudowaliśmy także łazienki, a w części pomieszczeń urządziliśmy pokoje do pracy, nauki i wypoczynku.
Z kompleksu biurowego Siemensa została wydzielona przestrzeń o łącznej powierzchni ok. 2600 mkw, podzielona na odrębne pokoje, które zapewnią prywatność poszczególnym rodzinom. Przedstawiciele operatora, warszawskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych, podkreślają, że centrum pobytowe Siemensa ma także pomóc obywatelom Ukrainy w usamodzielnianiu się. W tym celu przygotowano rozbudowany program integracyjny.
Centrum przy ul. Żupniczej nie będzie funkcjonować wyłącznie jako schronienie dla osób uciekających przed wojną – dodaje Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych m.st. Warszawa. – Razem z organizacjami międzynarodowymi takimi jak International Organization for Migration (IOM), International Rescue Committee (IRC), UNICEF, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) oraz siłami Urzędu Pracy będziemy oferować wsparcie w znalezieniu pracy, opiekę nad dziećmi czy pomoc psychologiczną, a także realizować szkolenia językowe dla dorosłych.
Do dyspozycji nowych mieszkańców oddany zostanie także plac zabaw dla dzieci. Pierwsi uchodźcy wprowadzą się do centrum już w tym tygodniu.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
04.12.2023
Wystawa „To sztuka być sobą” — w przestrzeni miejskiej Torunia
-
01.12.2023
Kształt bezpieczeństwa
-
30.11.2023
Lidl promuje produkty z certyfikatem Fairtrade
-
29.11.2023
Na światło dzienne
-
28.11.2023
Bajeczki dla dzieci
-
27.11.2023
Cisza aż dudni