logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Wydarzenia > ShareFood43 – pierwsza polska aplikacja do dzielenia się jedzeniem
09.01.2020
Tematy: Wydarzenia, Polska, Ekologia i środowisko, Konsumpcjonizm i konsumenci

ShareFood43 – pierwsza polska aplikacja do dzielenia się jedzeniem



Statystyczny Polak wyrzuca do śmieci prawie 250 kg jedzenia rocznie. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by niedojedzone albo niepotrzebne produkty oddać komuś, komu są naprawdę potrzebne. Znacznie może to ułatwić ShareFood43 – pierwsza w Polsce aplikacja do dzielenia się jedzeniem.

Potrzeba matką wynalazków. Marek Kozłowski ma pracę, która – między innymi – polega na częstych zagranicznych delegacjach. O ile szybkie pakowanie się, czy sprawna logistyka szybko weszły mu w krew, o tyle kwestia: „co zrobić z jedzeniem, które zostało w lodówce, a które zepsułoby się do momentu powrotu”, nie dawała mu spokoju. Czasem miałem 24 godziny, żeby zebrać się do podróży, więc czasu na zastanowienie się, co zrobić z pełną lodówką zwykle już brakowało – opowiada Marek Kozłowski, na co dzień manager ds. rozwoju sprzedaży, pracujący dla amerykańskiego przedsiębiorstwa. Coraz mocniej gryzło mnie, że w koszu na śmieci ląduje garnek zupy ugotowanej wczoraj, czy ciasto, którego już nie dam rady zjeść. Niejednokrotnie, w akcie desperacji, zostawiałem w końcu to wszystko na klatce schodowej, z karteczką, że jedzenie jest do zabrania. Ale rzadko ktoś korzystał. Ludzie nie mają zaufania do pożywienia pozostawionego w przestrzeni publicznej, a poza tym serwis sprzątający często po prostu wyrzucał to, co zostawiłem – dodaje. Wymyślił więc aplikację, dzięki której każdy może oddać lub otrzymać od innego użytkownika pożywienie. Po czym – sfinansował jej powstanie.

Co prawda w dużych miastach funkcjonują już jadłodzielnie lub tzw. lodówki społeczne, jednak nie każdy ma czas, by do nich podjechać i zostawić żywność, zwłaszcza gdy chodzi o jeden jogurt albo kajzerkę. Z kolei w grupach na Facebooku, pełniących funkcję jadłodzielni, bariera wstydu przy proszeniu o jedzenie często okazuje się nie do przeskoczenia. Pomyślałem: każde z dostępnych rozwiązań ma jakieś wady – opowiada Marek Kozłowski. Wyklucza mniejsze miejscowości, każe użytkownikom wchodzić na forum… Idealnie byłoby, gdyby ktoś, kto potrzebuje produktu lub po prostu ma na niego ochotę, mógł się zgłosić do osoby oferującej, umówić się z nią i zabrać jedzenie. Wtedy  właściwie wszyscy mogliby to robić, bo przecież smartfona ma dziś niemal każdy – dodaje.

Jak zatem działa ShareFood43? Rejestrujemy się za darmo, podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem. Potem określamy punkt odbioru, robimy zdjęcia rzeczy, które chcemy oddać i opisujemy je za pomocą kilku kliknięć. Podobnie wygląda to w przypadku osób chcących pozyskać konkretne produkty. Wbudowany w aplikację czat pozwala porozumiewać się nabywcom i odbiorcom w kwestiach szczegółowych spotkania. Oddający zbierają także punkty za każde przekazanie – w ten sposób zwiększają swoją wiarygodność i zaangażowanie w ideę niemarnowania jedzenia. W pierwszym miesiącu pobrano aplikację prawie tysiąc razy – mówi Marek Kozłowski. Moim marzeniem jest, by te 247 kg jedzenia rocznie, które marnuje statystyczny Polak, nie trafiało do kosza, tylko do lodówek innych osób. Wierzę, że nam się uda.

Ekologia i środowisko żywność konsumpcjonizm aplikacja konsumenci ShareFood43 dzielenie się jedzeniem


Nazwa wydarzenia:
Pierwsza polska aplikacja do dzielenia się jedzeniem – ShareFood43
Tematy:
Ekologia i środowisko, Konsumpcjonizm i konsumenci
Kraje:
Polska
Nadawca:
Marek Kozłowski
Media:
aplikacja na smartfony, media społecznościowe, marketing szeptany





12.06.2025 polecamy

Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?


„Jesteśmy tu, bo mamy dość!” – mówi Sebastian Stankiewicz w najnowszym spocie społecznym. Ale to nie zapowiedź filmu akcji. To apel o empatię wobec kur, które całe życie spędzają w ciasnych klatkach. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w kampanii „Gang troski o nioski” pokazuje, że każdy z nas może zmienić los tych zwierząt. Warunki przystąpienia? Troska, dostęp do internetu i kilka minut tygodniowo. W akcję włączył się aktor, Sebastian Stankiewicz, znany m.in. z serialu Edukacja xD, a także roli szpaka Mateusza w Akademii pana Kleksa. Mroczny klimat, jasny cel Spot stylizowany jest na scenę z Podziemnego kręgu – ciemne pomieszczenie, tłum ludzi, napięcie w...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: Kampanie

zobacz także


  • 23.06.2025Kampanie

    Uzależnienie od ekranów w reklamie KitKat

  • 21.06.2025Wydarzenia

    Artyści dla transplantacji. Już 24 czerwca w Warszawie!

  • 20.06.2025Wydarzenia

    AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca

  • 19.06.2025Wydarzenia

    Konkurs i e-book „Zrozumieć dziecięcy świat”

  • 16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR

    Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja

  • 13.06.2025Wydarzenia

    Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek