Ryzykowne rubryki
"30-letnia, czarujące kasztanowe loki, bardzo seksowna, pozna chłopaka na wspólne spacery i wieczory…"; "Przystojny, delikatny, doświadczony 50-latek po rozwodzie z przyjemnością pozna młodszą kobietę, podzieli się z nią swoim czasem, pieniędzmi i na nowo odkryje przyjemności życia"; "Młoda kobieta szuka kobiety dojrzałej 50+ by wspólnie spędzać czas, uczyć się życia, wymieniać się książkami i by dzielić się delikatnością". To tylko przykłady ogłoszeń, jakie spotkać można w randkowych rubrykach w gazetach na całym świecie. Jedne z nich są bardziej pośrednie, inne mówią zupełnie wprost – wszystkie wiążą się z kontaktem seksualnym z obcymi osobami.
Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS agencja Lg2 przygotowała la miasta Quebec kampanię nawiązującą do tego typu ogłoszeń towarzyskich. 1 grudnia w dziennikach ukazały się subtelne – szczególnie jak na tematykę HIV/AIDS – reklamy nawiązujące stylistyką do layoutów prasowych, tylko że zwykłe kolumny gazety zastąpione zostały przez ilustracje prezerwatyw.
"HIV rozprzestrzenia się bardziej niż kiedykolwiek. Chrońmy się przed nim" głosi hasło kampanii i przypominać ma o konieczności stosowania prezerwatywy, gdyż to przede wszystkim poprzez seks bez zabezpieczenia, liczba zakażonych wirusem HIV jest tak duża. Według UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych na temat HIV/AIDS), obecnie na świecie 33,4 mln osób żyje z wirusem HIV, w tym 2,1 mln to dzieci. Około połowy ludzi zostaje zakażonych zanim ukończą 25. rok życia i umiera nie dożywając 35 lat. Większość dotkniętych wirusem zamieszkuje kraje biedne i średnio rozwinięte, nie oznacza to jednak, że AIDS nie stanowi problemu w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu daje się zauważyć zmianę w charakterze zachorowań – coraz częściej ofiarami stają się osoby żyjące w stałych heteroseksualnych związkach i nie należące do tzw. grup ryzyka, dlatego też oficjalnie nie używa się już tego pojęcia.
Światowy Dzień Walki z AIDS ma zwracać uwagę, że problem HIV/AIDS jest nadal obecny i trzeba z nim walczyć. W dalszym ciągu profilaktyka wydaję się być niedocenionym elementem walki z AIDS. Natomiast dzięki działaniom WHO, UNAIDS oraz innych organizacji, które oprócz pomocy bezpośredniej zajmują się także różnego rodzaju akcjami i kampaniami, liczba zachorowań oraz ofiar śmiertelnych spadła w ciągu ostatnich 5 lat o około 10 procent.
M. Musielak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka
-
31.10.2024
Poszły z dymem