Stowarzyszenie SISKOM w ramach projektu Warszawska Mapa Barier dokonało audytu dostępności ulicy Świętokrzyskiej na odcinku od Nowego Światu do Ronda ONZ. W raporcie końcowym opisano i oceniono zastosowane rozwiązania architektoniczne oraz przedstawiono główne problemy, z jakimi spotykają się użytkownicy nowo powstałej przestrzeni.
Ulica Świętokrzyska należy do najważniejszych ulic śródmieścia Warszawy. Przeprowadzony niedawno remont doprowadził przede wszystkim do zwężenia jezdni, ograniczenia parkowania oraz wytyczenia dróg i pasów rowerowych. Dzięki szerokim i równym chodnikom poprawił się także komfort poruszania się pieszo. Obniżone krawężniki oraz ścieżki dotykowe ułatwiają zaś przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, w tym osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz osobom niewidomym. Wiele z rozwiązań na Świętokrzyskiej zostało zastosowanych po raz pierwszy.
Podczas przeprowadzonego audytu architektonicznego autorzy raportu zauważyli także błędy i niedociągnięcia. Do najważniejszych według nich kwestii należy źle zaprojektowane odwodnienie uliczne, braki w systemie nawigacji dla osób niewidomych oraz niespójne rozwiązania rowerowe. Kwestie te już teraz sprawiają trudności osobom poruszającym się ulicą. Po otwarciu stacji II linii metra i wzroście liczby pasażerów staną się one bardziej dokuczliwe.
Jak wskazują autorzy raportu, przynajmniej część problemów związanych z dostępnością przestrzeni można w stosunkowo łatwy sposób rozwiązać. Raport przygotowany został w formie dokumentu pdf i jest dostępny do ściągnięcia ze strony internetowej Warszawskiej Mapy Barier. Opracowanie składa się z opisu dostępności przestrzeni z perspektywy konkretnych grup użytkowników oraz szerokiej dokumentacji fotograficznej. Ponadto autorzy analizują problem niewłaściwie zaprojektowanego odwodnienia ulicznego, które skutkuje uciążliwymi rynsztokami przy przejściach dla pieszych oraz problemami z wysokością krawężników. Raport powstał w ramach projektu Warszawska Mapa Barier, którego celem jest identyfikowanie barier architektonicznych w przestrzeni publicznej i działania na rzecz przebudowy miejsc problematycznych.
Raport można pobrać ze strony mapabarier.siskom.waw.pl.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS