Radio TOK FM wspiera białoruskie dziennikarki i więźniów politycznych
W ubiegłym tygodniu sąd w Mińsku w bezprecedensowym wyroku skazał dwie dziennikarki Biełsatu, Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na dwa lata kolonii karnej za relacjonowanie w listopadzie ubiegłego roku manifestacji po zamordowaniu Ramana Bandarenki. W proteście przeciwko temu wyrokowi i w obronie wolności słowa redakcja Radia TOK FM przygotowała specjalne nagranie ze słowami wsparcia dla białoruskich dziennikarek.
W sierpniu 2020 roku w Białorusi odbyły wybory prezydenckie, które powszechnie uważa się za sfałszowane. Pomimo masowego obywatelskiego oporu Alaksandr Łukaszenka nie oddaje władzy. Do aresztów trafiło ponad 30 tysięcy ludzi (na 9,5 mln mieszkańców), co najmniej dziewięć osób straciło życie. 19 lutego 2021 roku Kaciaryna Andrejewa i Daria Szulcowa zostały skazane na dwa lata kolonii karnej. Dziennikarki Biełsatu zatrzymano w trakcie relacjonowania protestu w reakcji na śmiertelne pobicie Ramana Bandarenki przez służby reżimu.
Dwa lata kolonii karnej w kraju, w którym zatrzymani i aresztowani są regularnie bici i gwałceni. To jest rzeczywistość, która dzieje się tuż za granicami Polski. Walczmy wszyscy o uwolnienie białoruskich dziennikarek. Żywie Biełaruś! – apeluje redaktor naczelna Radia TOK FM Kamila Ceran w specjalnym nagraniu wideo, które dziennikarki i dziennikarze rozgłośni nagrali dla białoruskich koleżanek.
Przypominacie, co jest istotą tego zawodu. Jaka jest jego waga, ale też jaką cenę przychodzi płacić dziennikarzom za tę pracę i zaangażowanie w wielu miejscach świata – mówi Agnieszka Lichnerowicz, prowadząca audycję „Światopodgląd” i jednocześnie inicjatorka akcji zespołu TOK FM. – Doświadczenie uczy, jak ważna jest solidarność – słowo tak bardzo dziś wytarte, ale jednak – solidarność. Zapewniamy Was, że pamiętamy tutaj i trzymamy za was kciuki. Trzymajcie się.
Obecnie w białoruskich więzieniach przebywa ponad 250 osób mających status więźniów politycznych. Wśród nich znajdują się dziennikarze, blogerzy, działacze na rzecz praw człowieka, aktywiści i opozycjoniści. Informacje na ich temat oraz tego, jak ich wesprzeć, można znaleźć m.in. na stronach organizacji Viasna (spring96.org).
Nagranie przygotowane przez zespół TOK FM można obejrzeć TUTAJ. Stacja zachęca też słuchaczki i słuchaczy do wyrażania swojego stanowiska w tej sprawie.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?