5 grudnia w Warszawie rozpocznie się 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie – festiwal filmowy poświęcony prawom człowieka, prezentujący społeczne kino dokumentalne. W programie trwającego 10 dni festiwalu znalazło się ponad sześćdziesiąt filmów z całego świata. Projekcjom towarzyszyć będą spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem ekspertów i obrońców praw człowieka, wykłady oraz warsztaty.
W programie znajduje się retrospektywa twórczości amerykańskiego filmowca Joe Berlingera – laureata tegorocznej nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego przyznawanej za osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Właśnie film Berlingera – „Whitey: United States of America v. James J. Bulger” – otworzy 14. WATCH DOCS. Ponadto na festiwalu zaprezentowane zostaną cztery filmy tego reżysera, wśród nich m. in. głośny „Under African Skies”, w którym Paul Simon powraca do RPA, gdzie 25 lat temu, a więc w czasach bojkotu południowoafrykańskiego reżimu przez artystów, zdecydował się nagrać swój album „Graceland”.
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS bierze udział dwanaście dokumentów. Są to między innymi nagrodzony na Sundance „Powrót do Homs” ukazujący świat młodych rewolucjonistów z syryjskiego Homs, obróconego w gruzy przez wojska reżimu prezydenta al-Asada, prezentowany na festiwalu w Wenecji – „Ukraina to nie Burdel. Historia Femenu”, odsłaniający kulisy historii słynnej grupy ukraińskich feministycznych performerek, opowiadający o obozach odwykowych dla uzależnianych od internetu chińskich nastolatków „Web Junkie”, czy film laureata 11. WATCH DOCS, Fernanda Melgara, „Schronisko”.
Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: „Chcę zobaczyć” – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: „Gringo Trails” – spojrzenie na fenomen masowej turystyki i jego wpływ na lokalne społeczności); „Dyskretny urok propagandy”, gdzie między innymi zobaczymy „Zakazane filmy” Felixa Moellera – analizę tak samego kina nazistowskiego, jak i jego współczesnego funkcjonowania; „Nowe filmy polskie” – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych, wśród których w 25 lat od wybuchu buntów w polskich więzieniach na Pomorzu zaprezentujemy dokument Małgorzaty Kozery „Był bunt”, po którym odbędzie się spotkanie z uczestnikami tamtych wydarzeń debata o zmianach w polskim więziennictwie,oraz „Na krótko” – sekcja
filmów krótkometrażowych, w której znajdzie się miejsce na różne gatunkowo formy filmowe, z eksperymentalnymi włącznie.
W programie znalazła się także przygotowana we współpracy z Bergen International Film Festival retrospektywa „Europa – druga ojczyzna?”, poświęcona europejskiej różnorodności kulturowej (tu m.in.
laureat weneckiego Złotego Lwa – „Sacro GRA” w reżyserii Gianfranco Rosiego).
Ważnym punktem festiwalowego programu będą filmy o rozgrywającym się obecnie konflikcie w Syrii. Obok wspomnianego już „Powrotu do Homs”, znajdzie się tu także pokazywany w Cannes wstrząsający obraz „Silvered Water” czy nagrodzony w Marsylii „Nasz straszny kraj”, a pokazom filmów towarzyszyć będzie międzynarodowa dyskusja panelowa.
Uwaga zostanie poświęcona także Ukrainie. Oprócz filmów o Majdanie widzowie będą mieli szansę zapoznać się z wybranymi materiałami z dokumentów, które są jeszcze w fazie produkcji, a opowiadają o sytuacji na wschodzie kraju. Z publicznością spotkają się m.in. Oleksij Radyński – redaktor ukraińskiej edycji Krytyki Politycznej oraz Giennadij Kofmana – dyrektor programowy festiwalu Docudays w Kijowie.
Gościem specjalnym tegorocznego WATCH DOCS będzie prof. Paul Scheffer, którego film „Ziemia obiecana” zaprezentowany zostanie w retrospektywie tematycznej „Europa – druga ojczyzna?”. Scheffer to
holenderski filozof i polityk, autor książki „Druga ojczyzna”, komentator europejskich polityk integracji migrantów. W ramach WATCH DOCS odbędzie się wykład Scheffera na temat współczesnych modeli wielokulturowości.
14. edycji festiwalu towarzyszyć będzie wystawa „The Sochi Project. An Atlas of War and Tourism in the Caucasus” prezentująca twórczość holenderskiego fotografa Roba Hornstry oraz reportera Arnolda Van
Bruggena, którzy od 2007 roku dokumentowali przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi.
Festiwalowe projekcje będą odbywać się w kinie Muranów, w CSW Zamek Ujazdowski i w Państwowym Muzeum Etnograficznym (kinie Antropos). Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.
WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Społecznego Instytutu Filmowego oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę – w 2015 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych