Program, który zniechęca nieletnich do sięgania po alkohol, już w Polsce
80 proc. uczniów w wieku 15-16 lat oraz 92,8 proc. uczniów w wieku 17-18 lat przynajmniej raz piło alkohol. Do picia alkoholu w ciągu ostatnich 30 dniach przyznało się 46,7 proc. uczniów młodszej i 76,1 proc. uczniów starszej grupy. Problem ten nie dotyczy jednak tylko Polski. Aby przeciwdziałać spożywaniu alkoholu przez niepełnoletnich, powstał innowacyjny projekt „Smashed” – międzynarodowy program edukacyjny, stworzony dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Interaktywna aplikacja cyfrowa i zsynchronizowany z nią materiał video mają z jednej strony zainteresować uczniów i przekonać ich do zmiany zachowań, z drugiej pomóc nauczycielom w edukacji. Teraz program Smashed dostępny jest także w Polsce.
14 grudnia w Warszawie zainaugurowano wprowadzenie do polskich szkół programu „Smashed”. W wydarzeniu wzięli udział: Dr Tomasz Rzymkowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki; Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UNGC Network Poland; Aneta Jóźwicka, Dyrektor s. Relacji Korporacyjnych na Europę Północną Diageo i prof. Jacek Wasilewski, współautor polskiej adaptacji programu.
Celem projektu jest przeciwdziałanie konsumpcji alkoholu przez niepełnoletnich poprzez edukację, która ma pomóc w zmianie postaw i zachowań młodzieży. W Polsce do programu w jego fazie pilotażowej przystąpiło już 200 szkół, 5000 uczniów przeszło przez szkolenie, a kolejne placówki zgłaszają chęć uczestnictwa. Na świecie program dotarł już do 1,5 mln młodych ludzi, a wersja online jest dostępna w 30 krajach, m in. w Australii, Indonezji, Kenii, Grecji, Hiszpanii, Meksyku czy Wenezueli. „Smashed” został opracowany przez organizację Collingwood Learning w Wielkiej Brytanii, która była pierwszym krajem, w którym zaczęto prowadzić program 17 lat temu. Siłą projektu jest jednak to, że każda wersja językowa jest dostosowana do kontekstu kulturowego danego kraju i do jego realiów społecznych.
Scenariusz polskiej edycji „Smashed” opracował profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Jacek Wasilewski, wybitny komunikolog, autor licznych scenariuszy i książek, ekspert storytellingu i mediów. „Smashed” jest narzędziem edukacyjnym, które w interaktywny, nowoczesny i angażujący sposób pomaga nieletnim zwrócić ich uwagę na niebezpieczeństwa związane z konsumpcją alkoholu w małoletności – tłumaczy Jacek Wasilewski. – Pokazuje mechanizmy, które popychają do jego konsumpcji i tragiczne konsekwencje, które mogą jej towarzyszyć.
Program złożony jest z trzech modułów: 1) historii fabularnej, opowiadającej o codzienności trojga młodych ludzi; 2) ankiet i zadań skierowanych do klasy, gdzie w systemie wyboru odpowiedzi kursanci mogą sprawdzić swoją wiedzę oraz 3) modułu „bezpośredniej rozmowy”, gdzie można poznać punkt widzenia każdego z bohaterów, ich motywacje a nawet zadać im pytania. Polską wersję filmu edukacyjnego przygotował zespół pod kierownictwem uznanego producenta filmowego, Marka Władyki, z udziałem aktorów młodego pokolenia. Inicjatorem polskiej edycji programu „Smashed” i kampanii społecznej na rzecz budowania odpowiedzialnych postaw jest międzynarodowy koncern Diageo. Koordynatorem Programu jest UN Global Compact Network Poland.
Kampania prowadzona jest pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Dr Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w MEiN, wyjaśniając zaangażowanie resortu w realizację projektu, zwraca uwagę na nowoczesną formę programu: W dobie mediów społecznościowych i szybkich interakcji, narzędzie edukacyjne, które daje młodzieży poczucie sprawczości i jest silnie osadzone w ich rzeczywistości, jest dla nauczyciela doskonałą pomocą edukacyjną. Kurs jest skuteczny i podoba się młodzieży, bo nie jest wprost pouczający – pozwala uczniowi wyciągnąć właściwe wnioski, nie narzucając ich wprost. Nie daje gotowych rozwiązań, ale jasno pokazuje mechanizmy, które rządzą wyborami młodych ludzi i pozwala na wyzwolenie głębokiej refleksji. Dla nauczycieli jest istotne też to, że dzięki interaktywności mogą poznać prawdziwe opinie i problemy uczniów, i we właściwy sposób zareagować. Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju narracji w opowieści, uczniowie mogą mówić o swoich problemach nie wprost, omijając barierę wstydu i lęku.
Do programu można dołączyć korzystając z materiałów dostępnych na stronie www.smashedpolska.pl.
Aplikacja z kursem znajduje się tu: https://online.smashedproject.org/poland/
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie