Instytut Odpowiedzialnego Biznesu dzięki wsparciu firmy Microsoft (grant o wartości blisko 352 tyś. USD) realizuje od jesieni 2006 roku dwa projekty w ramach „Forum Edukacji Microsoft”.
Pierwszy projekt – „Społeczne Pracownie Edukacyjno – Komputerowe”, którego autorem jest Instytut Odpowiedzialnego Biznesu, ma na celu zapewnić dostęp do wiedzy i umiejętności informatycznych mieszkańcom Podlasia, jednego z najuboższych regionów Unii Europejskiej. Walka z tzw. „wykluczeniem informatycznym” ma przede wszystkim zwiększyć szansę na rynku pracy dla osób bezrobotnych, oraz zagrożonym bezrobociem. W ramach programu utworzono 5 pracowni informatycznych na terenie województwa podlaskiego. Pracownie wyposażono w komputery wraz z pełnym oprogramowaniem oraz programem i narzędziami dydaktycznymi. Szkolenia prowadzone są przez trenerów – wolontariuszy, będących jednocześnie opiekunami pracowni.
We wszystkich Pracowniach są realizowane szkolenia z zakresu podstawowej obsługi komputera, w których mogą brać udział bezrobotni oraz zagrożeni bezrobociem mieszkańcy regionu, młodzież, kobiety, osoby niepełnosprawne oraz wszyscy inni, którzy chcą nauczyć się obsługi komputera, oprogramowania i Internetu.
Wysokość grantu na ww. projekt to blisko 230 tys. USD (wsparcie finansowe oraz oprogramowanie).
Drugi projekt, realizowany we współpracy z Instytutem Odpowiedzialnego Biznesu, to przygotowanie nowoczesnego multimedialnego pakietu dydaktycznego z zakresu podstawowej obsługi komputera i Internetu w polskiej wersji językowej. Prace nad przygotowaniem pakietu nauczania „Digital Literacy” zostały ukończone w listopadzie 2006 roku i obecnie jest on wykorzystywany w procesie nauczania w ramach całego projektu. Dodatkowo program nauczania „Digital Literacy” jest bezpłatnie udostępniany innym organizacjom non-profit o charakterze edukacyjnym.
Wysokość grantu to 122 tys USD.
Projekt tworzenia społecznych pracowni edukacyjno-komputerowych zyskał poparcie lokalnych władz samorządowych na Podlasiu, które w efekcie udostępniły lokale, w których funkcjonują pracownie. Lokalne samorządy zapewniły im też dostęp do Internetu. Komputery na rzecz projektu przekazał Bank Światowy, a monitory organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Bank Drugiej Ręki. Oprogramowanie antywirusowe przekazała firma MKS, a starania lokalnych partnerów projektu z miejscowości Łapy zaowocowały ufundowaniem do tej pracowni sprzętu komputerowego przez firmę PWTK Atlas. Dodatkowo Microsoft wyposaży wszystkie pracownie w pomoce dydaktyczne oraz dodatkowy sprzęt w postaci klawiatur i myszy.
Przyznawane co roku przez Microsoft Corporation granty realizowane są w ramach globalnego programu „Unlimited Potential”, który ma na celu zmniejszanie zjawiska „wykluczenia informacyjnego” oraz jego negatywnych skutków wśród społeczności szczególnie na nie narażonych.
W ramach projektu zostało utworzonych i przekazanych lokalnym organizacjom pozarządowym 7 pracowni w miejscowościach na terenie województwa podlaskiego: w Augustowie, Białymstoku, Łapach, Rudce, Sokółce, Zambrowie i w Zawadach, gdzie każda z pracowni wyposażona jest w 10-15 komputerów wraz z oprogramowaniem firmy Microsoft.
Zainteresowanie projektem w województwie podlaskim przekroczyło oczekiwania organizatorów. Zgłasza się zarówno wielu wolontariuszy jak i uczestników szkoleń. W związku z tym od 2008 Instytut Odpowiedzialnego Biznesu chce zintensyfikować zakres swoich działań i planuje szkolić 6500 tysiąca osób rocznie. Dla porównania w 2007 roku zostało przeszkolonych 1500 osób.
Korzyści projektu są dwustronne. Uczestnicy kursów są w stanie wykorzystać zdobyte podstawowe umiejętności komputerowe do umocnienia swojej pozycji na rynku pracy. Z kolei społeczne zaangażowanie wolontariuszy daje im samym możliwość sprawdzenia się w roli trenera, dokładnie poznanie swoich mocnych stron oraz ukierunkowania zawodowego.
Więcej informacji na www.spolecznepracownie.pl
Źr: IOB, Microsoft
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.08.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
03.06.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy