Wraz z początkiem listopada rozpoczęła się druga odsłona ogólnopolskiej kampanii „Nie daj plamy – nie kupuj zagrożonych gatunków!” na rzecz ograniczenia nielegalnego handlu roślinami i zwierzętami – okazami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej organizatorem jest Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” we współpracy z serwisem aukcyjnym Allegro i Fundacją All For Planet.
Kampania ma zwrócić uwagę na problem wymierania gatunków na skutek rabunkowego pozyskiwania dzikich zwierząt do celów komercyjnych. Termin realizacji drugiej części kampanii jest celowy – organizatorzy chcą, aby przedświąteczne zakupy były w pełni świadome. Jeśli nabycie okazu należącego do gatunków zagrożonych wyginięciem jest niezbędne, to koniecznie należy się upewnić, czy jego pochodzenie jest odpowiednio udokumentowane.
Kupowanie chronionych roślin i zwierząt o nieznanym pochodzeniu przyczynia się do ich wymierania w naturze. Kupując okaz chronionego gatunku o nielegalnym czy nieudokumentowanym pochodzeniu lub wwożąc taki okaz bez odpowiednich zezwoleń na teren Unii Europejskiej, można narazić się się na poważne kłopoty. Zgodnie z polskimi przepisami takie praktyki traktowane są jako przestępstwa, za które grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.
Kampania ma charakter akcji outdoorowej (billboardy, plakaty), wspomaganej informacjami w internecie i mediach. Billboardy kampanii pojawiły się na ulicach Bydgoszczy, Gdańska Gliwic, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Sosnowca, Szczecina, Tych, Warszawy, Wrocławia i Zabrza. Citylighty prezentowane są na wiatach wybranych przystanków miejskiej komunikacji w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu.
Szacuje się, że nielegalny obrót okazami zagrożonych gatunków jest trzecim co do opłacalności nielegalnym interesem na świecie, zaraz po handlu bronią i narkotykami. – Polska bierze czynny udział w tym procederze, będąc zarówno krajem tranzytowym jak i docelowym dla wielu okazów należących do chronionych gatunków – powiedział Borys Kala z Towarzystwa „Salamandra”.
Serwis Allegro ponad roku temu wprowadził całkowity zakaz handlu zagrożonymi gatunkami na swoim portalu. Obejmuje on zarówno zwierzęta żywe, jak również biżuterię lub przedmioty codziennego użytku, wykonane na przykład z kości słoniowej, czy jakiegokolwiek materiału pochodzenia zwierzęcego, z gatunków objętych ochroną. Dzięki temu udało się ograniczyć ilość tego typu ofert o 90 procent. – Wsparcie serwisu Allegro i Fundacji All For Planet dla kampanii jest naturalną konsekwencją naszego zaangażowania w propagowanie idei zrównoważonego handlu, etycznych i odpowiedzialnych zakupów. Usuwamy aukcje, których przedmiotem są wszelkie okazy gatunków zagrożonych wyginięciem. Dzięki temu udaje się nam skutecznie walczyć z tym nieetycznym procederem w ramach naszego serwisu. – powiedziała Krystyna Skommer, kierownik ds. projektów ekologicznych Fundacji All For Planet
Kampania realizowana jest dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych oraz Urząd Miasta Poznania.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy