„Pielęgnujemy EkoZwyczaje” – zbiórka szkła w 20 miastach Polski
W najbliższy piątek i sobotę, 22 i 23 czerwca br., w wybranych sklepach sieci Biedronka odbędzie się zbiórka szklanych opakowań wymienianych na sadzonkę roślin. Organizatorami ekologicznej akcji edukacyjnej są firma Carlsberg Polska oraz sieć sklepów Biedronka. Patronat merytoryczny nad akcją objęły Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie oraz Organizacja Odzysku-Rekopol.
Głównym celem akcji „Pielęgnujemy EKOzwyczaje” jest edukacja ekologiczna uczestników, upowszechnianie wśród konsumentów wiedzy na temat selektywnej zbiórki odpadów – szczególnie opakowań szklanych – oraz recyklingu, pozwalającego na odzysk surowców z odpadów.
W ramach zbiórki klienci sklepów Biedronka w zamian za przyniesienie 5 szklanych opakowań otrzymają sadzonki roślin. Zbierane będą opakowania szklane, takie jak butelki czy słoiki. Akcja odbędzie się w godzinach od 10.00 do 18.00 na parkingach sklepów – w specjalnie oznakowanych namiotach – znajdujących się w 20 miastach, tj. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Tarnowie, Zamościu, Lubinie, Szczecinie, Słupsku, Katowicach, Oświęcimiu, Lublinie, Płocku, Łodzi, Sieradzu, Włocławku, Legionowie, Gdańsku, Toruniu i Bydgoszczy.
Podczas zbiórki szkła dostępne będą również specjalne ankiety adresowane do uczestników akcji, które pozwolą zgromadzić wiedzę na temat zachowań i potrzeb klientów, szczególnie w kontekście segregacji odpadów. Autorem ankiety jest Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, która przeprowadzi również analizę zgromadzonych kwestionariuszy. Uczelnia dokonała także wyboru roślin, jakie trafią do uczestników akcji.
Z kolei Organizacja Odzysku Rekopol, będąca również partnerem merytorycznym akcji, odpowiada za proekologiczne przetworzenie zebranego szkła.
Akcja komunikowana jest na terenie wybranych sklepów sieci Biedronka za pomocą plakatów oraz ulotek. Ulotki – oprócz mechanizmu promocyjnego – zawierają informacje na temat prawidłowej zbiórki szkła oraz korzyści wynikających z segregacji odpadów i recyklingu szkła, m.in. zmniejszenie ilości odpadów w środowisku i emisji CO2. Informacje na temat akcji będą dostępne także w ogólnopolskim magazynie „Kropka TV” – dostępnym w sieci sklepów Biedronka oraz na stronach www organizatorów.
W ubiegłorocznej II edycji akcji „Pielęgnujemy EKOzwyczaje” wzięło udział ok. 25 tys. osób, które zebrały ponad 40 ton szkła, czyli blisko połowę więcej niż w przypadku pierwszej akcji.
zobacz także
-
07.06.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
IKEA znalazła najbardziej nasłoneczniony metr kwadratowy Szwecji
-
31.05.2026Wydarzenia
Rzuć palenie z farmaceutą. Kampania o walce z nałogiem
-
18.05.2026Wydarzenia
Kwiaty za elektrograty – kolejna odsłona akcji Castorama już 22–23 maja
-
24.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
„Stop Blaming Her”. Kampania o ukrytych uprzedzeniach
-
08.04.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
The Beauty Machine. Dove walczy z algorytmami
-
12.03.2026Odpowiedzialny biznes / CSR
Ponad 20 lat programu Dove Self-Esteem. Edukacja o poczuciu własnej wartości w szkołach

