„Pałac Putina” — ostatni film Aleksieja Nawalnego
Wczoraj, 16 lutego 2024 roku zmarł lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny, Aleksiej Nawalny. Jak podało Biuro Federalnej Służby Penitencjarnej Rosji dla Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego: „w kolonii poprawczej nr 3, skazany [Nawalny] źle się poczuł po spacerze, niemal natychmiast stracił przytomność. Przybyli pracownicy medyczni instytucji i załoga karetki pogotowia przeprowadzili wszelkie niezbędne czynności reanimacyjne, ale nie przyniosły one pozytywnego rezultatu. Lekarze pogotowia ratunkowego potwierdzili śmierć skazanego”.
Śmierć Nawalnego, nie jest, niestety, zaskoczeniem. Opozycjonista przebywał w więzieniu od ponad trzech lat, z czego – jak wyliczyła Nowaja Gazieta Jewropa – w karcerze spędził ponad trzysta dni. Zaś dodatkowo, na ostatnie miesiące życia, został przeniesiony do kolonii karnej „Wilk polarny”, położonej za kołem podbiegunowym, gdzie panują nie tylko skrajnie ciężkie warunki (zimą temperatury spadają do ponad -50 st. Celsjusza) ale również najwyższy możliwy poziom izolacji od świata.

kadr z filmu „Pałac Putina”
Aleksiej Nawalny był ostrym krytykiem Putina i niezmordowanym tropicielem korupcji, trawiącej życie społeczne Rosji w praktycznie każdym jej aspekcie. Szczegóły dochodzeń publikował na kanałach na YouTube oraz na blogu – jednym z najpopularniejszych w swoim kraju. Jego ostatnie śledztwo dotyczyło „największej kradzieży w historii Rosji”, czyli nielegalnie sfinansowanej, gigantycznej rezydencji Władimira Putina na przylądku Idokopas nad Morzem Czarnym. Niemal dwugodzinny film dokumentalny, zatytułowany „Pałac Putina. Historia największej łapówki”, miał premierę 19 stycznia 2021 roku, dwa dni po aresztowaniu Nawalnego na lotnisku Moskwa-Szeremietiewo. Dzisiaj już wiemy, że był to jego nie tylko najambitniejszy, ale również ostatni projekt o charakterze antykorupcyjnym.
Z filmu wynika, że „Pałac Putina” jest najdroższą rezydencją na świecie, wartą około sto miliardów rubli (czyli około pięć miliardów złotych), zajmującą obszar 78 km² i będącą de facto państwem w państwie. Film można legalnie i bezpłatnie obejrzeć TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
18.04.2025
„Klara buduje” — Erbud walczy ze stereotypami w budownictwie
-
07.04.2025
Hewi Metal dla Praw Dziecka
-
30.03.2025
Czy mówisz tak do swojego dziecka?
-
17.03.2025
Dokument „Przechwycone” na ekranach polskich kin
-
09.02.2025
W pełnym wymiarze. PAH przeciw stereotypom
-
05.02.2025
„Epoka (nie)dostępności” – nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie