Fundacja ORLEN – DAR SERCA przyznała stypendium programu „Mistrzowie Chemii” jedenastu uczniom szkół średnich. Program prowadzony jest od trzech lat, stypendia otrzymuje obecnie trzydziestu trzech uczniów.
Stypendyści tegorocznej edycji pochodzą z Augustowa, Brzozia, Florianowa, Jastrzębia, Olsztyna, Przemyśla, Rybnika, Torunia, oraz Włocławka. Wiedzę z zakresu chemii i nauk ścisłych będą zdobywać, podobnie jak pozostali stypendyści programu, w dwóch placówkach edukacyjnych, jakimi są Liceum Akademickim UMK w Toruniu oraz Technikum Chemicznym i Ochrony Środowiska nr 3 w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej – Curie z Krakowa. Szkoły te współpracują z ośrodkami akademickimi, m.in. Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, oferując uczniom możliwości udziału w zajęciach i projektach prowadzonych przez uczelnie.
Zaproszeni goście po otrzymaniu stypendiów zwiedzili zakład rafineryjno-petrochemiczny PKN ORLEN w Płocku. Przyjrzeli się także procesom produkcyjnym oraz poznali historię firmy uznanej przez ekspertów za największy koncern w Europie Środkowo-Wschodniej. Mieli też okazję zwiedzić zabytki Płocka.
Fundacja ORLEN – DAR SERCA wspiera stypendystów, przekazując środki na potrzeby związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem w internacie, zakup podręczników, zajęcia dodatkowe oraz wyjazdy edukacyjne. Dodatkowo uczniowie otrzymują comiesięczne stypendium na osobiste wydatki. Program stypendialny Mistrzowie CHEMII objęty jest patronatem Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Fundacja za autorski program Mistrzowie CHEMII otrzymała nagrodę główną w konkursie „Dobre stypendia 2013” w kategorii „Programy stypendialne firm”.
Stypendyści Fundacji przy wsparciu swoich opiekunów angażują się w inne aktywności edukacyjne i społeczne PKN ORLEN. Prezentują ciekawostki na fundacyjnym fanpage’u „Debeściaki” i przekonują rówieśników, że chemia jest interesująca. Co roku podczas Dnia Płockich Organizacji Pozarządowych organizowanego na płockim rynku organizują pokazy chemiczne. Wzięli też udział w przygotowaniu książeczki edukacyjnej „Baw się chemią”, adresowanej do najmłodszych dzieci.
Na początku 2012 roku z inicjatywy koncernu uruchomiono portal www.poczujchemie.pl, który jest interaktywnym narzędziem do nauki chemii, stworzonym z myślą o młodzieży gimnazjalnej. Na stronie umieszczono m.in. quizy, konkursy czy filmy. Siedmiu stypendystów programu publikuje na blogu ciekawostki dotyczące chemii i prezentuje wirtualne doświadczenia. Aby zostać stypendystą programu „Mistrzowie CHEMII” należy wykazać się bardzo dobrymi wynikami w nauce, osiągnięciami w dziedzinie chemii i zaangażowaniem społecznym.
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
16.02.2023
LPP dołączyło do sygnatariuszy porozumienia Accord Pakistan
-
07.02.2023
#NieSzukajWymowki – Jasiek Mela inspiruje do działania
-
03.02.2023
Zjedz ziemniaczki, będzie deserek — Foodsi organizuje warsztaty less waste
-
31.01.2023
Przystanek Zieleń na Mokotowie i Wilanowie
-
09.01.2023
Niedoskonałe warzywa wracają do sieci Lidl Polska
-
05.12.2022
4F przerabia kurtki dla ludzi na kurteczki dla psów