Nieestetyczne, więzienne tatuaże przykrywane są artystycznymi projektami wykonanymi przez profesjonalistów. Akcja ma pomóc byłym więźniom i pensjonariuszom zakładów poprawczych w pozbyciu się wywołujących złe skojarzenia symboli i ułatwić im tym samym powrót do społeczeństwa. Projekt „Tatuaże Wolności” realizowany jest przez Pedagogium Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie.
Jak wyjaśniają inicjatorzy akcji, osoby opuszczające zakład poprawczy lub karny często posiadają na swoim ciele wykonane podczas odbywania kary tatuaże. Są one umieszczone w widocznych miejscach ciała. Powody wykonania tych tatuaży bywają różne, wynikają głównie z potrzeby dostosowania się do środowiska lub są wyrazem buntu wobec sytuacji, w której się znaleźli. Techniki wykonywania takich tatuaży oraz stosowane materiały powodują, że w wielu przypadkach niemożliwe jest ich usunięcie. Po wyjściu z zakładu stanowią więc rodzaj stygmatu, który utrudnia lub całkowicie uniemożliwia powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Projekt „Tatuaże wolności” stanowi pomoc dla takich osób. W jego ramach zamierzamy zastępować, a dokładniej, przykrywać prymitywne, szpecące tatuaże, akceptowalnymi społecznie tatuażami artystycznymi, wykonywanymi przez profesjonalistów – mówi prof. dr hab. Marek Konopczyński, rektor uczelni Pedagogium.
Projekt jest realizowany w ramach tzw. twórczej resocjalizacji, autorskiej koncepcji, której autorem jest WSNS Pedagogium. Zakłada ona, że w procesie powrotu do społeczeństwa dokonuje się zmiana tożsamości oparta na rozwoju potencjału osoby z przeszłością. Były skazany czy wychowanek zakładu poprawczego ma szansę na rozwój swoich talentów i umiejętności, zyskując tym samym nowe cechy tożsamości, tak potrzebne w codziennym życiu w społeczeństwie.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy przeprowadzony został pilotaż projektu z udziałem dwóch kobiet, byłych pensjonariuszek zakładu poprawczego. Dzięki współpracy z agencją Isobar Poland nakręcony został również film przedstawiający projekt. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie, zarówno byli więźniowie i wychowankowie, jak i tatuażyści mogą zgłaszać się poprzez stronę akcji.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych