6. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego przez Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film odbędzie się w dniach 13-19 maja w warszawskim kinie Muranów, a następnie w ośmiu miastach Polski. W programie przeglądu znalazły się najlepsze francuskie filmy ostatnich lat. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy.
Tegoroczny program został poświęcony adaptacjom literackim. Organizatorzy zapraszają na pokaz najnowszej produkcji mistrza francuskiego kina Françoisa Ozona („8 Kobiet”, „Angel”, „Basen”). Podczas przeglądu będzie można zobaczyć film „Nowa dziewczyna”, w którym główne role zagrali Romain Duris i znana polskim widzom ze „Sponsoringu” Małgorzaty Szumowskiej Anaïs Demoustier. Film zdobył do tej pory Nagrodę Specjalną na MFF w San Sebastian i dwie nominacje do Cezarów.
W programie także nowy film twórcy „3 Serc”, Benoîta Jacquota – „Dziennik panny służącej” – adaptacja słynnej powieści Octave’a Mirbeau z początku XX wieku, którą na ekrany przenosili już wcześniej Jean Renoir i Luis Buñuel. W roli głównej laureatka Złotej Palmy w Cannes za Życie Adeli. Rozdział 1 i 2 – Lea Seydoux. Ekranizacja powieści Octave’a Mirbeau to zapis doświadczeń młodej pokojówki. Jak piszą organizatorzy pokazu, zarówno w książce, jak i na ekranie seksualne perwersje splatają się z wyuzdaniem ocierającym się o patologię i sadyzm.
W repertuarze także przełożony na język filmowy monodramat Gulillaume’a Gallienne – „Guillame
i chłopcy! Kolacja!” – film nagrodzony w 2014 roku pięcioma Cezarami oraz „Markiza Angelika”, reż. Ariel Zeïtoun – adaptacja powieści Anne Golon. Film przenosi widzów do XVII wiecznej Francji, w świat miłości, zdrad i intryg dworskich.
Punktem tegorocznego przeglądu są też ekranizacje komiksów. „Kot rabina” to adaptacja komiksu Joanna Sfara. Akcja filmu toczy się w Algierze w 1920 roku. Kot rabina połyka papugę, dzięki czemu zaczyna mówić ludzkim głosem, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. Film otrzymał w 2012 roku Cezara dla najlepszego filmu animowanego. „Prawda o Lulu”, reż. Solveig Anspach to z kolei ekranizacja komiksu Étienne’a Davodeau. Film opowiada o kobiecie, która pod wpływem impulsu robi sobie „wolne” od codzienności, męża i dzieci. Kilka dni nad morzem pozwalają jej odnaleźć kogoś z kim straciła kontakt dawno temu – samą siebie. Ekranizacją komiksu jest również pokazywany podczas 14. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty „Francuski minister” (reż. Bertrand Tavernier). Arthur Vlaminck, absolwent prestiżowej szkoły dla urzędników zaczyna pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Minister nie chce jednak słuchać młodego urzędnika, a ten szybko uczy się jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami ministra.
Dla rodziców i dzieci przeznazony będzie pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ernest i Celestyna” (reż. Benjamin Renner, Stéphane Aubier, Vincent Patar). Opowiada o historii przyjaźni niedźwiedzia, który przyjmuje do swego domu myszkę – uciekiniera ze świata gryzoni. Ta relacja zmienia porządek świata.
Więcej informacji na stronie muranow.gutekfilm.pl.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS