W Polsce corocznie rozpoznaje się ok. 300-350 nowych przypadków przewlekłej białaczki szpikowej. Informacja o zdiagnozowaniu choroby nowotworowej zawsze stanowi silny wstrząs emocjonalny dla pacjenta oraz jego rodziny.
Choroba nowotworowa wprowadza ogromne zmiany nie tylko w życiu chorego, ale również jego rodziny, która na swój sposób przechodzi podobne etapy oswajania się z zaistniałą sytuacją. Członkowie rodziny, którzy próbują odnaleźć się w nowym położeniu, nie zawsze potrafią prawidłowo odczytać potrzeby pacjenta, przez co często przyjmują postawę nadopiekuńczą lub negującą chorobę. Brak umiejętności stworzenia prawidłowej komunikacji pacjent – rodzina oraz rodzina – pacjent może prowadzić do ciągłego napięcia, bezradności, czy nawet samotności.
Celem organizowanych przez Fundację Urszuli Jaworskiej warsztatów „Szkoły Życia z PBSz” jest pomoc pacjentom w przejściu przez proces leczenia oraz wsparcie psychiczne chorych i ich rodzin.
Podstawowym zadaniem jest poprawa komfortu życia chorego i jego rodziny poprzez wypracowanie odpowiednich mechanizmów pomocnych w sytuacjach dla nich trudnych oraz podniesienie świadomości na temat zwiększenia skuteczności leczenia.
Partnerem strategicznym warsztatów jest firma farmaceutyczna Novartis Oncology produkująca lek na na białaczkę szpikową.
Warsztaty będą organizowane do końca 2011 roku, co miesiąc w innym mieście, m.in. w: Warszawie, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Rzeszowie, Łodzi, Bydgoszczy i/lub Toruniu, Olsztynie.
Na potrzeby projektu powstał film edukacyjny pt. „Kolory Bieli” (tu można obejrzeć wersję skróconą) z udziałem m.in.: konsultanta krajowego ds. hematologii – prof. Wiesława W. Jędrzejczaka, psychologa oraz pacjentów. Film przedstawia proces leczenia białaczki z perspektywy pacjenta, problemy, z jakimi styka się pacjent podczas choroby i sposoby ich rozwiązań, prawidłową komunikację z lekarzem oraz rolę wsparcia psychicznego w zdrowieniu.
Najbliższe warsztaty „Szkoły Życia z PBSz” odbędą się 15 lutego (wtorek) o godz. 11.00 w Klinice Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.
W spotkaniu udział wezmą:
– moderator/organizator spotkania: Urszula Jaworska
– ordynator Kliniki Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego
prof. dr hab. n. med. Tadeusz Robak i dr n. med. Joanna Góra-Tybor
– psychoonkolog – mgr Mariola Kosowicz
– pacjenci oraz ich rodziny
– wybrane media
Kolejne warsztaty odbędą się 15 marca w Szpitalu Akademii Medycznej w
Gdańsku, 17 maja o godz. 11.00 w Auli Wielkiej Pałacu Branickich, na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz 15 czerwca, o godz. 11.00, w sali wykładowej „Domu Pielęgniarek” przy ul. Naruszewicza 11 w Rzeszowie (vis a vis bramy głównej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina)
Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Urszuli Jaworskiej pod adresem: www.fundacjauj.pl
Patronat nad programem „Szkoła Życia z PBSz” objęli:
Patron Honorowy: Ministerstwo Zdrowia,
Patronaty: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne (PTPO), Stowarzyszenie Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek (PALG), Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów (PTHiT), Konsultant Krajowy w dziedzinie Hematologii – prof. dr hab. med. Wiesław Jędrzejczak oraz urzędy wojewódzkie i marszałkowskie miast, w których odbywać się będą spotkania.
Patronat Medialny: TVP, Wydawnictwo Termedia.
Partner Programu: Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów