80% wszystkich zabawek produkowanych jest w Chinach. W fabrykach często zatrudniane są dzieci w wieku 13-15 lat. Pracują po 14 godzin dziennie, 6-7 dni w tygodniu. W świetle tych danych Polska Zielona Sieć pyta konsumentów: Czy zgadzasz się, aby Twoje dziecko znalazło pod choinką prezent okupiony czyimś cierpieniem?.
Okres przedświąteczny w fabrykach zabawek zaczyna się jeszcze wcześniej niż w sklepach i nie jest radosny dla pracownic i pracowników azjatyckich fabryk. Zmuszani do pracy w nadgodzinach do późna w nocy wynagradzani są głodowymi płacami. Zasady bezpieczeństwa są zaniedbywane, aby utrzymać szybkie tempo produkcji. Robotnice i robotnicy obsługują niebezpieczne maszyny bez odpowiedniego przeszkolenia, co często kończy się tragicznymi wypadkami. Pracodawcy nie zapewniają im też ubrań ochronnych ani nawet wentylacji, więc pracują w upale, oparach farb i rozpuszczalników.
Disney, Hasbro, Mattel i inne wielkie firmy mogą to zmienić, jeśli zaczną przykładać wagę do warunków produkcji zabawek swojej marki. Zlecając produkcję zakładom w krajach azjatyckich, powinny sprawdzać panujące tam warunki, a także udostępniać informacje o swoich podwykonawcach niezależnym audytorom.
1 grudnia o godzinie 17:00 w Krakowie (Galeria Krakowska) i Warszawie (Złote Tarasy) Polska Zielona Sieć zaprasza na happening „Nie smuć misie”. Organizatorzy w maskach smutnego misia będą uczulać kupujących na łamanie praw człowieka w przemyśle zabawkarskim.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
01.09.2024
„Niedoskonałe” arbuzy trafiły na Ryneczek Lidla
-
31.08.2024
Z Drohobycza do Wenecji – twórczość Brunona Schulza na międzynarodowym festiwalu
-
29.08.2024
Płatność kartą w mObywatelu już dostępna
-
28.08.2024
Konkurs Art Moves 2024 na najlepszą pracę billboardową rozstrzygnięty