Naucz się mówić. Ruszyła nowa odsłona kampanii „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”
„Weź się w garść!”. „Wyjdź do ludzi”. „Inni mają gorzej”. To przykładowe sformułowania kierowane do osób chorych na depresję. Choć z założenia mają pomóc, ich skutek jest odwrotny. Właśnie ten problem porusza kampania realizowana pod hasłem „Naucz się mówić do osób chorych na depresję”.
To kolejna odsłona kampanii Depresja. Rozumiesz – pomagasz, organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Celem działań jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji, jej objawów, a także możliwości leczenia. Tym razem w kampanii poruszona została kwestia języka wykorzystywanego w komunikacji z osobami cierpiącymi na tę chorobę.
U chorych na depresję wszystkie bodźce z otoczenia przepuszczane są przez swoisty „depresyjny filtr” , co powoduje, że postrzegają oni świat w sposób diametralnie odmienny od ludzi zdrowych – np. słowa pocieszenia mogą odbierać jako próbę wytknięcia ich słabości – mówi dr n.med. Monika Dominiak, lekarz, specjalista psychiatra, adiunkt w Zakładzie Farmakologii, Instytut Psychiatrii i Neurologii. – Właśnie dlatego zamiast udzielać rad i podnosić na duchu, w rozmowie z chorym warto podkreślać, że depresja jest stanem przejściowym, że to przykre samopoczucie w końcu minie. Stosujmy zwroty „jestem z tobą”, „tak, wyzdrowiejesz”, „tak, depresja minie”.
Z badań[1] zrealizowanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia wynika, że aż 62% Polaków podejrzewało, że osoba z ich otoczenia cierpi na depresję, przy czym 49% spośród nich przyznało, że był to członek najbliższej rodziny. Edukowanie społeczeństwa w zakresie właściwego komunikowania się z chorymi jest zatem niezwykle istotne.
Kwestia ta została poruszona w nowych spotach kampanii Depresja. Rozumiesz – pomagasz. Trzy historie pokazują problemy osób należących do grup zwiększonego ryzyka:
- młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej),
- kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej),
- osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego).
W spotach widzimy pozornie zwykłe sytuacje: matka z dorosłą córką, która niedawno urodziła dziecko, ojciec z nastoletnim synem oraz starsze małżeństwo. Za pomocą prostych przykładów udało się pokazać, w jaki sposób zmienić zły język na dobry, a tym samym wesprzeć chorującego na depresję.
W filmach wzięli udział wybitni polscy aktorzy: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Marian Dziędziel, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Zofia Wichłacz, Adam Woronowicz i Maurycy Antonik. Reżyserem spotów jest Antoni Ferency.
Słownik właściwych zwrotów, a także najważniejsze informacje dotyczące depresji można znaleźć na stronie www.wyleczdepresje.pl.
W ramach nowej odsłony kampanii prowadzona jest kampania w mass mediach oraz komunikacja w mediach społecznościowych.
[1] Źródło: Sondaż przeprowadzony przez dom badawczy Ariadna w grudniu 2019 r., metodą CAWI, n=1000
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie