Na Dzień Ryby zapraszają bocian, byczek, kur i zając
18. Dzień Ryby w Helu odbędzie się w sobotę 30 lipca w godzinach 11.00 – 17.00 na terenie Parku Wydmowego, Błękitnej Wioski, Domu Morświna i placu przed fokarium. Z tej okazji Stacja Morska im. Prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Klub Gaja i MSC Polska oraz partnerzy wydarzenia zapraszają na stoiska edukacyjne, do udziału w grze terenowej i konkursach z nagrodami.
Dzień Ryby, zainicjowany przez prof. Krzysztofa Skórę, twórcę Stacji Morskiej i Jacka Bożka twórcę Klubu Gaja, na stałe wpisał się w kalendarz ekologicznych wydarzeń w Helu. Co roku, od 18 lat, edukatorzy Stacji Morskiej i Klub Gaja oraz partnerzy zapraszają mieszkańców i turystów do poznawania fauny Bałtyku i aktywnej edukacji na temat roli ryb w świecie przyrody, stanu ich siedlisk, znaczenia dla człowieka oraz potrzeby ochrony zagrożonych gatunków.
Bohaterami 18. Dnia Ryby będą: belona, nazywana bocianem (Belone belone), babka bycza, zwana byczkiem (Neogobius melanostomus), kur diabeł (Myoxocephalus scorpius) oraz zając morski, czyli tasza (Cyclopterus lumpus).
Podczas wydarzenia Klub Gaja zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego usypywania „Mandali dla Bałtyku” na placu przed fokarium. Razem z artystami oraz zespołem Klubu Gaja, będzie można tworzyć obiekt symbolizujący harmonię świata. Do usypywania „Mandali dla Bałtyku” przywozimy ze sobą do Helu kamienie zebrane u źródeł Wisły w Beskidzie Śląskim, gdzie niedaleko siedzibę ma Klub Gaja – mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja, jeden z pomysłodawców Dnia Ryby. – To symboliczne wydarzenie budowania łączności, której nośnikiem jest rzeka i woda. Stworzymy przestrzeń pomiędzy południem i północą, górami i morzem, człowiekiem i przyrodą. Sztuka stanie się mostem dla tych wszystkich, którzy ponad różnicami starają się o zachowanie dzikości i wolności we współzależnym świecie.
Finał Dnia Ryby i happening odbędzie się o godz. 16.30 na placu przed fokarium. Symbolem nieustającej zmiany w świecie ludzi i przyrody będzie zniszczenie powstałego dzieła i wsypanie garści piasku z mandali do Zatoki Puckiej w intencji ochrony Bałtyku i jego zasobów.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?