Powoli zbliża się sezon wakacyjny. Wielbicielki i wielbiciele opalania się oraz odświeżających kąpieli szykują już odpowiednie stroje. Kompleksy z powodu niedoskonałości figury u wielu jednak dadzą znać o sobie tuż po przywdzianiu skąpego kostiumu, a niektórych mogą nawet powstrzymać przed jego założeniem. Kobietom chcącym zamaskować zbyt – ich zdaniem – szerokie biodra czy mały biust albo też uwydatnić wąską talię przyjdą z pomocą letnie wydania miesięczników poświęconych modzie, które polecą odpowiednie modele kostiumów. Pochodzące z Finlandii Katriina Haikala i Vilma Metteri, działające pod szyldem Nutty Tarts, przypominają także o grupie, dla której pokazanie się w bikini może być jeszcze trudniejsze – mowa o kobietach po mastektomii. Robią to jednak w sposób niestandardowy.
„Kto powiedział, że potrzebne są dwie?” brzmi główne hasło projektu Monokini 2.0. To seria dwu- i jednoczęściowych kostiumów, przeznaczonych dla kobiet po operacji usunięcia piersi. W przeciwieństwie do innych produktów tego typu skierowanych do tejże grupy docelowej, nie zakrywają one bynajmniej blizn pooperacyjnych. Autorki chcą w ten sposób podkreślić istotność przeżycia i pokonania groźnego nowotworu.
Bezpośrednią inicjatorką projektu była Elina Haltunnen, która przeszła mastektomię. Z pomysłem zgłosiła się do duetu Nutty Tarts, który zaprojektował kilka kostiumów. Nie chcę się ukrywać, nie chcę przestać pływać, nie chcę przechodzić operacji plastycznych ani używać niewygodnych protez na plaży – wyjaśnia swoją motywację Haltunnen. Seria fotografii kobiet odzianych w Monokini 2.0. była prezentowana w Oslo, obecnie można zobaczyć ją w fińskim Muzeum Fotografii.
Koncepcja wzbudziła zainteresowanie internautek. Część z nich wątpi w to, czy kobiety będą chciały odkrywać swoje pooperacyjne blizny, ale są i takie, które dopytują o możliwość zamówienia strojów. Organizatorki niedługo rozpoczną zbieranie funduszy poprzez jedną z platform crowdfundingowych, zatem istnieje szansa, że Monokini 2.0. przeniesie się z muzeów na prawdziwe plaże.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.09.2023
Konsumenci produkują 170 kg odpadów opakowaniowych rocznie
-
04.08.2023
Porozmawiajmy szczerze o otyłości
-
12.05.2023
„Żywność w Polsce staje się coraz bardziej ekologiczna”
-
03.02.2023
Jak rozmawiać z osobą chorą na nowotwór?
-
16.01.2023
Blue Monday nie istnieje! — wyjaśnia Dorota Minta
-
02.11.2022
Jesień na talerzu. Jak jeść zdrowo i sezonowo?