Język nienawiści, tzw. „hejtowanie” stanowi coraz poważniejszy problem, zwłaszcza w internecie. Dlatego Arne z Niemiec, Nadiia z Ukrainy, Michael z USA oraz Sylwia z Polski razem z pozostałymi 20 młodymi liderami i aktywistami z tych czterech krajów będą przez miesiąc mierzyć się z problemem mowy nienawiści on-line. Wspólnie podczas międzynarodowej Akademii Praw Człowieka Humanity in Action Polska poszukają sposobów jak pomysłowo i skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Swoje mikrokampanie społeczne przetestują w przestrzeni wirtualnej.
Inicjatywa pt. „Inkubator idei: transformacja, demokracja, prawa człowieka” rusza w najbliższą sobotę w Warszawie (31.05) i potrwa do środy (25.06). Będzie to IX edycja corocznej międzynarodowej Akademii Praw Człowieka, którą organizuje Humanity in Action Polska. Weźmie w niej udział 24 młodych liderów i aktywistów z Polski, Ukrainy, Niemiec i USA. Tegoroczna edycja została zadedykowana Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi wolnej Polski, który był również członkiem Rady Programowej Humanity in Action Polska.
Przewodnim tematem Inkubatora Idei będzie wielokulturowość i związane z tym zjawiskiem wyzwania, w szczególności mowa nienawiści wobec rożnych grup mniejszościowych. Aby dogłębnie zrozumieć przyczyny szerzenia się wirusa nienawiści, które związane są z mechanizmami tworzenia się uprzedzeń i dyskryminacji, a także by poznać kondycję polskiego społeczeństwa obywatelskiego i jego kulturową/etniczną różnorodność, w pierwszej części uczestnicy Inkubatora Idei spotkają się i będą dyskutować z ponad 37 liderami życia społecznego i kulturalnego w Polsce: aktywistami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, naukowcami i politykami, a także członkami sieci liderów Humanity in Action w Polsce.
Następnie, Humanity in Action Polska wraz z międzynarodowym zespołem eksperckim w zakresie internetowego aktywizmu będzie inspirować młodych ludzi do poszukiwania pomysłów/dobrych praktyk: jak inni skutecznie zwalczają mowę nienawiści/hejtowanie, jak chronić wielokulturowość i w końcu jak te doświadczenia zastosować sensownie w Polsce? Na tej podstawie aktywiści od połowy czerwca opracują i przeprowadzą mini-kampanie „antyhejtowe” w mediach społecznościowych, adresując swoje działania do młodych z całej Polski.
24 czerwca odbędzie się otwarte wydarzenie pt. „Demotem w hejt”. Uczestnicy Inkubatora Idei podzielą się swoimi najciekawszymi spostrzeżeniami, pokażą demoty ich autorstwa, które przyciągnęły największą uwagę i opowiedzą jak twórczo i konstruktywnie można reagować w Internecie na wirusa nienawiści.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG, oraz dzięki wsparciu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” (EVZ) oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Głównym celem Humanity in Action Polska jest wspieranie młodych ludzi w doskonaleniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie praw człowieka i mniejszości oraz inspirowanie ich do podejmowania działań na rzecz osób dotkniętych dyskryminacją, rasizmem, ksenofobią lub antysemityzmem. Humanity in Action Polska jest częścią sieci transatlantyckiej organizacji Humanity in Action w Bośni i Hercegowinie, Danii, Francji, Holandii, Niemczech i USA.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!