Majonez Kielecki wspiera madagaskarskie lemury
Wrocławski ogród zoologiczny słynie z rzadkich gatunków zwierząt, m.in. okapi, panter śnieżnych, tygrysów sumatrzańskich, dzioborożców palawańskich, a także prawdopodobnie najliczniejszego grona… zwierzęcych fanów Majonezu Kieleckiego w Polsce.
Codzienną porcję tego przysmaku – wraz z dawką niezbędnych lekarstw – dostają tutaj nie tylko niedźwiedzie, ale również lemury katta, najbardziej znany gatunek, naturalnie występujący wyłącznie na Madagaskarze. Paradoksalnie to właśnie miły wygląd zwierzątka przysporzył mu największych problemów. Wspomniane małpiatki są wyłapywane przez kłusowników, a następnie sprzedawane jako zwierzęta domowe. Przez ludzką ekspansję w swoim naturalnym środowisku mają coraz mniej przestrzeni do życia. W ostatnich latach ich liczebność spadła o ponad 97%, a najnowsze badania pokazują, że w ogrodach zoologicznych – takich, jak ten we Wrocławiu – żyje ich więcej niż na Madagaskarze. By lemury katta nie zniknęły z powierzchni ziemi, potrzebne jest wsparcie człowieka.
Wrocławskie Zoo i działająca przy nim Fundacja DODO wspiera Centrum Reniala, które opiekuje się lemurami na Madagaskarze, w ich naturalnym środowisku. Zagrożone zwierzęta mogą tam liczyć na opiekę, leczenie, rehabilitację i karmienie. Prowadzone są także starania, by przywracać je do życia w naturze. Dzięki wsparciu ZOO Wrocław i działającej przy nim Fundacji ZOO Wrocław DODO m.in. zbudowano studnię oraz ogródek warzywny, w którym hoduje się rośliny na pokarm. Latem 2023 roku tę szczytną akcję zdecydowała się wesprzeć Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „Społem” – przeznaczając na ratunek ginących lemurów 1% ze sprzedaży Kieleckiego Majonezu Roślinnego.
– Lemury żywią się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym – mówi Andrzej Miozga kierownik działu małych ssaków z wrocławskiego ZOO. – Do ich smakołyków zaliczyć można owoce roślin kolczastych np. opuncji, a także figi czy owady. Ze smakiem pałaszują zarówno liście, pąki, pędy, korzenie czy jagody jak i jaja, jaszczurki oraz wije. Uwielbiają też banany, co pokazaliśmy w ostatnim materiale na naszym profilu na FB, na którym zwierzaki jadły je wprost… ze słoiczka po Majonezie Kieleckim.
Akcja wsparcia lemurów przez kielecką Spółdzielnię potrwa do końca roku 2023, a zebrane środki zostaną przekazane ZOO na początku 2024 roku.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
04.10.2024
Jesienny talerz żywieniowy
-
04.10.2024
Jak oswoić prądożerców?
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
01.10.2024
Powstała Baza Ekspertów i Ekspertek Karty Praw Dziecka w Biznesie
-
30.09.2024
Szkoła kontra smartfony