Duńska organizacja non-profit Specialist People Foundation (SPF) rozpoczęła w Polsce działalność przedsiębiorstwa o profilu prospołecznym Specialisterne, które we współpracy z polskimi przedsiębiorstwami, ma stworzyć możliwość zatrudnienia dla osób z wysoko funkcjonującym autyzmem, przy wykorzystaniu modelu znajdującego zastosowanie w Danii i innych krajach. Celem fundacji jest stworzenie miliona miejsc pracy na całym świecie dla osób z rozpoznanymi zaburzeniami autystycznymi.
Duńska Fundacja Velux ogłosiła, że Specialist People Foundation otrzymała dotację na utworzenie platformy działania Specialisterne w Polsce. Osoby z autyzmem będą przez zapewnienie szkoleń oraz wpływ na powstanie nowych miejsc pracy wspomagane w przejściu do stałego zatrudnienia.
Pięcioletnim celem Specialisterne w Polsce jest stworzenie ekonomicznie opłacalnej działalności gospodarczej zatrudniającej 50 osób z wysoko funkcjonującym ASD. Praca i zadania pasujące do specjalnych zdolności osób z ASD ma zostać stworzona głównie w sektorach ICT (Internet, komunikacja, telekomunikacja) i STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).
Wszyscy kandydaci kwalifikujący się do wzięcia udziału w inicjatywie Specialisterne będą przyjmowani do programu kwalifikacji i szkoleń w oparciu o doświadczenia z działania Specialisterne w innych krajach. Program został stworzony, aby zapewnić i umożliwić przełożenie wyjątkowych zdolności osób autystycznych na wysokojakościową pracę na rzec poszczególnych klientów, przy użyciu takich narzędzi jak zajęcia z robotami Lego Mindstorm w celu rozpoznania i trenowania specyficznych zdolności.
Specialisterne Fundacja Polska będzie rozwijać działania zmierzające do wprowadzenia modelu Specialisterne w całej Polsce. Poza Warszawą, gdzie będą się koncentrować działania na początku, Fundacja Specialisterne pracuje obecnie z lokalnymi partnerami w Krakowie i Łodzi, w celu określenia funduszy niezbędnych do zapoczątkowania działań w innych regionach.
Kluczowymi partnerami Specialisterne w dziedzinie kwalifikacji i szkoleń w Polsce są SYNAPSIS i Sotis. Centrum Terapii Autyzmu Sotis zostało założone w 2003 roku i jest jedną z pierwszych organizacji pozarządowych świadczących usługi terapeutyczne i społecznego rozwoju dla młodych ludzi z ASD. Fundacja SYNAPSIS, założona w 1989 roku, jest przedsiębiorstwem społecznym, które specjalizuje się tworzeniu i powiększaniu szans dla osób z ASD poprzez edukację, szkolenia i wsparcie. Projekt utworzenia Specialisterne w Polsce jest prowadzony przez Sławomira Ulankiewicza, który od ponad 30 lat zarządza złożonymi projektami IT. Partnerem przedsięwzięcia jest także Fundacja Ashoka.
Specialisterne (Specjaliści) to firma społeczna założona w Danii w 2004 roku. Jej pracownikami są głównie osoby z wysoko funkcjonującymi chorobami spektrum autystycznego (ASD), przede wszystkim z zespołem Aspergera, ale także z ADHD. Specialisterne dostarcza usług dla sektora przedsiębiorstw takich branż jak IT, telekomunikacja, ochrona zdrowia, finansowa i farmaceutyczna na warunkach rynkowych, a także prowadzi szkolenia i usługi edukacyjne.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!