Od 1 stycznia 2008 polskie granice stają się granicami Unii Europejskiej. Fizyczne granica kraju, od strony UE, zostały zdemontowane. Sudeccy pogranicznicy z Kłodzka przekazując pamiątki z granicy (tablice) zaangażowali się w akcję Polskiej Akcji Humanitarnej i Gazety Wyborczej. Pamiątki mają zostać zlicytowane na Allegro. Za pieniądze zebrane z licytacji ufundowane zostaną stypendia edukacyjne dla dzieci cudzoziemców, którzy w Polsce ubiegają się o status uchodźców.
Sprawa jest bardzo ważka ponieważ imigracja do Polski będzie rosnąć z każdym rokiem o parędziesiąt procent. Większość z cudzoziemców przybyłych do Polski, by tu zalegalizować swój pobyt będzie się ubiegać o status uchodźcy. Jest obecnie wielu, którzy czekają na statut uchodźcy. Przyjechali do Polski sami lub ze swoimi rodzinami. Jeszcze surowsze staną się procedury legalizacji pobytu w Polsce oraz przyznawania statusu uchodźcy. Prawdopodobnie nie wrócą już do swoich krajów i zostaną w Europie. Będą więc oczekiwać na przyznanie statusu całymi miesiącami. W tym czasie ich dzieci powinny wychowywać się jak inne dzieci w Europie również dlatego aby nie pogłębiać granic i różnic miedzy ludźmi mieszkającymi w Europie.
Obecnie, o status uchodźcy stara się około 7-8 tysięcy osób rocznie. Wydawałoby się, że niewiele, jak na tak duży kraj jak Polska. Regulacje unijne zakładają, iż uchodźcy mogą starać się o nadanie im formalnego tytułu praz legalizacja ich pobytu są możliwe jedynie w pierwszym kraju UE, do którego przybyli. Szef Urzędu ds. Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, deklaruje, iż wraz ze wzrostem liczby uchodźców, będzie odpowiednio rosła liczba ośrodków dla nich przeznaczonych. Od strony instytucji i urzędów, Polska jest mniej więcej przygotowana na przyjęcie i zorganizowanie takiej opieki, jaką może zapewnić państwo.
Czy na taką sytuację przygotowane jest nasze społeczeństwo? Według tegorocznych badań sondażowych TNS OBOP, prawie 2/3 Polaków prawidłowo rozumie termin „uchodźca”, wskazując na osobę opuszczającą swój kraj w obawie przed prześladowaniami. Ponad połowa społeczeństwa (56%) określenie to przypisuje uciekinierom z terenów bądź kraju objętego wojną. Trzecim pod względem powszechności jest błędne przekonanie, że uchodźcami są osoby opuszczające swój kraj w poszukiwaniu lepszych warunków życia – podziela je 33% Polaków.
Chcąc zmienić los dzieci uchodźców można włączyć się do licytacji pamiątek. Wszystkie stały kiedyś na południowej granicy z Czechosłowacją, potem z Czechami. Najstarsza, pochodząca sprzed 1990 roku, to tablica nieistniejących już Wojsk Ochrony Pogranicza. Na aukcję przeznaczono także nowsze: tablicę Straży Granicznej z Radkowa, tablicę granicznej placówki kontrolnej Straży Granicznej w Kudowie-Słonem, tablicę z napisem „Strażnica Straży Granicznej” oraz cztery tabliczki „zakaz fotografowania”.
Źródło: gazeta.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
31.10.2024
Artyści biorą na warsztat tablety. Współpraca Huawei i Akademii Sztuk Pięknych
-
28.10.2024
„Dziś wszyscy jesteśmy twórcami cyfrowymi” — 25. konkurs Galerii Plakatu AMS