Od 28 grudnia br. osoby niewidome mogą zwiedzać czasową wystawę „KoLekcja w Królikarni”, udostępnioną dla osób z dysfunkcją wzroku za pośrednictwem Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie (CMNW). Projekt audiodeskrypcji nosi nazwę „Poza Ciszą i Ciemnością” i prowadzony jest przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. Wystawa – prezentowana w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni – będzie otwarta do czerwca 2012 r.
Wirtualną galerię tworzy przewodnik z opisami 70 dzieł sztuki, które można ściągnąć na nośnik (np. mp3) i odsłuchać w domu lub też wybrać się do Muzeum na samodzielne zwiedzanie. Pliki dostępne są na stronie www.cyfrowe.mnw.art.pl. Wśród dzieł, do których została opracowana audiodeskrypcja, są m.in.: rycina Jana Baptista Collaerta Color olivi, Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich Joanny Rajkowskiej, Mecz bokserski Edwarda Dwurnika, Mistyczne zaślubiny św. Katarzyny Francesco Bissolo i inne. Opisy dzieł sztuki wybranych do wystawy „KoLekcja” są wzbogacone o dźwiękowe ilustracje.
Audiodeskrpycja do wystawy „KoLekcja w Królikarni” adresowana jest zarówno do dorosłych, jak
i dzieci. Ważnym jej elementem jest program edukacyjny, na który składają się lekcje, warsztaty i wykłady dla klas szkolnych, rodzin z dziećmi i widzów indywidualnych. Wirtualna ekspozycja i audiodeskrypcja będą dostępne na stronie także po zakończeniu wystawy.
– Atutem wystawy jest to, że osoby niewidome mogą ją obejrzeć w domu, unikając kłopotów z dotarciem. Dzięki formie wirtualnej galerii jest ona również dostępna dla osób z dysfunkcją wzroku w całej Polsce. Osoby, które chcą poczuć klimat zwiedzania, zapraszamy oczywiście do Królikarni. Mamy nadzieję, że KoLekcja, podobnie jak wcześniej udostępniony Zamek Królewski i Muzeum Powstania Warszawskiego, spotka się z entuzjazmem i dużym zainteresowaniem osób niewidomych – mówi Anna Żórawska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu „Poza Ciszą i Ciemnością”.
Ideą „KoLekcji w Królikarni” i opracowanej audiodeskrypcji jest uświadomienie widzom różnych funkcji obrazów i przygotowanie do odbioru różnych gatunków malarskich. Autorkami audiodeskrypcyjnych opisów są Izabela Künstler i Urszula Butkiewicz, które od lat zajmują się tworzeniem tego typu opisów do filmów, programów publicystycznych, spektakli teatralnych i sztuk plastycznych. Autorki zaangażowane są w projekt „Poza Ciszą i Ciemnością” od początku jego trwania, czyli od 2008r.
Portal kampaniespoleczne.pl jest patronem medialnym inicjatywy.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!