Kobiety na skraju załamania nerwowego
6 listopada w Złotych Tarasach wystartuje kierowana do kobiet kampania "Nie jesteś sama w depresji". Antydepresyjna akcja profilaktyczna prowadzona jest przez Fundację ITAKA i zainauguruje ją wystawa fotograficzna w warszawskiej galerii handlowej.
– Z wieloletniego doświadczenia Fundacji ITAKA wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi są depresja i inne zaburzenia nastroju – tak zaangażowanie Fundacji w działania antydepresyjne wyjaśnia Anna Dziurka, prezes zarządu. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry. – Chorzy często czują się winni, że ich stan tak wolno się poprawia lub boją się przyznać lekarzowi, że nie brali leków. Bywają zniechęceni do leczenia, a jednocześnie zdają sobie sprawę z oczekiwań rodziny. Te sytuacje wzmacniają u chorych pragnienie ucieczki– mówi psycholog Kinga Bystrek, specjalistka ds. poszukiwań Fundacji ITAKA.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem depresji, jako choroby, która może dotknąć każdą kobietę, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny.
Głównym elementem kampanii będzie promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania – 22 654 40 41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00 – 20.00 dyżurują pod nim lekarze psychiatrzy. Telefon kierowany jest do osób podejrzewających u siebie depresję bądź będących w trakcie leczenia oraz ich bliskich. Lekarze nie leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą. Specjaliści ITAKI przeprowadzają 100 rozmów miesięcznie. Większość dzwoniących, bo 64%, to kobiety.
Antydepresyjny Telefon Zaufania będzie promowany w całym kraju. W przychodniach lekarzy pierwszego kontaktu pojawią się ulotki kierowane do kobiet oraz ich rodzin i bliskich. Na terenie Warszawy lekarze psychiatrzy, pracownicy ośrodków interwencji kryzysowej czy miejskich ośrodków pomocy społecznej otrzymają specjalistyczne foldery informujące o prowadzonej akcji i zachęcające do korzystania z Telefonu Zaufania. W Sopocie i Poznaniu pojawią się billboardy. Elementem akcji jest nowa odsłona strony www.stopdepresji.pl, zawierająca liczne porady dla osób chorych na depresję, zagrożonych tą chorobą oraz ich rodzin i bliskich. Na stronie działa forum umożliwiające wymianę myśli między czytelnikami i zadanie pytania lekarzowi psychiatrze lub psychologowi. Do działań promocyjnych zostaną włączone także media społecznościowe. Na Facebooku powstanie fanpage zawierający porady antydepresyjne.
Wystawę zdjęć Lidii Popiel i studentek Warszawskiej Szkoły Filmowej można oglądać od 6 do 13 listopada w Złotych Tarasach, I p., 9.00 – 23.00. Wstęp jest wolny. Antydepresyjny Telefon Zaufania jest czynny przez cały rok.
Portal kampaniespoleczne.pl objął patronat medialny nad inicjatywą.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?