logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Odpowiedzialny biznes / CSR > Klienci IKEA a ekologia tekstyliów
20.08.2014
Tematy: Odpowiedzialny biznes / CSR

Klienci IKEA a ekologia tekstyliów



W ramach projektu „Ekologia tekstyliów”, IKEA wraz z Politechniką Łódzką szukała odpowiedzi na pytanie, jakie elementy zrównoważonego rozwoju są ważne dla klientów w procesie wyboru tekstyliów – do sypialni czy salonu. Grupa studentów, zaangażowanych w projekt, pod opieką kadry naukowej i pracowników firmy, przeprowadziła szereg badań laboratoryjnych, na wybranych pościelach i zasłonach z asortymentu IKEA oraz miała możliwość współuczestniczenia w badaniu marketingowym wykonywanym przez firmę badawczą. Wnioski z badania oparte są na wynikach testów oceniających takie właściwości jak: przepuszczalność powietrza, chłonność wody oraz delikatność tkanin, z opiniami i motywacjami klientów podczas zakupów w sklepie.

W badaniach marketingowych projektu, przeprowadzonych w największych polskich miastach (w lipcu 2014 roku), wzięło udział ponad 300 klientek IKEA. Uczestniczki badania były pytane o istotne dla nich cechy produktu, ale także ocenę i znaczenie stosowania się producentów do zasad zrównoważonego rozwoju (w tym inicjatyw wpływających na ekologiczne i społeczne warunki uprawy bawełny oraz sam proces produkcji tekstyliów).

Respondentki przyznały, że wybór odpowiednich produktów tekstylnych jest dla nich najistotniejszy w sypialni. Za najkorzystniejsze w kontakcie ze skórą uznane zostały produkty wytworzone z naturalnych materiałów. Materiały naturalne kojarzą się też równocześnie z bardziej ekologicznymi.

Klientki biorące udział w badaniu wykazywały pozytywną postawę wobec kwestii ochrony środowiska. Na co dzień w swoich domach podejmują działania proekologiczne, które obejmują głównie wszystkie czynności związane z oszczędzaniem, czy to energii czy wody (jak np. 73% badanych dostrzega te korzyści podczas używania zmywarki). Wiele z badanych kupuje też produkty ekologiczne (69%), segreguje odpady (92%), a także – co istotne z punktu widzenia projektu – wybiera tekstylia wytworzone właśnie z naturalnych surowców (65%).

Większość z respondentek jako najbardziej ekologiczne materiały spontanicznie wskazywała len (94% badanych), włókna bambusowe (91%) i bawełnę (88%). Z kolei naturalne zdaniem respondentek są: bawełna (76%), len (64%), a w dalszej kolejności – wełna (28%).

Studenci Kolegium Towaroznawstwa na Politechnice Łódzkiej przeprowadzili badania na czterech głównych tkaninach IKEA: wyprodukowanych z włókien bawełny, lnu, lyocellu i ramii. Lyocell (wym. lajosel) – jest włóknem celulozowym, wytwarzanym z miazgi drzewnej (drewna). Jest gładkie, nie powoduje podrażnień i alergii skórnych. Dobrze i szybko chłonie wilgoć, przepuszcza powietrze, jest zamiennikiem lub uzupełnieniem bawełny, sprawdza się w pościelach i ręcznikach, bo nie trzeba go zbyt często prasować. Drugie włókno – ramia – jest włóknem naturalnym, stosunkowo grubym i sztywnym, nadaje się na zasłony okienne. W przypadku, gdy na zewnątrz występują upały, pozwala utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na niższym poziomie przy otwartych oknach lub drzwiach balkonowych. Pozwala też lepiej izolować światło i dźwięki.

W analizach przeprowadzanych przez studentów Politechniki Łódzkiej badano dwie podstawowe właściwości tkanin: pochłanianie wilgoci (sorpcję) i przepuszczalność powietrza. Spośród badanych tkanin najlepszą chłonnością wilgoci charakteryzowała się pościel wykonana w 100% z włókien bawełny. Najszybciej wodę absorbowała tkanina wytworzona z włókien lyocell, jednak tkanina ta potrafiła wchłonąć mniejszą ilość wilgoci niż bawełna. Spośród tkanin wytworzonych z naturalnych surowców najmniej chłonne okazały się tkaniny z włókien lnu. Tkaniny z włókien syntetycznych (np. poliesterowe) praktycznie nie pochłaniają wody, nie oznacza to jednak, że nie posiadają innych pozytywnych właściwości.

Jak wynika z badań studentów Kolegium Towaroznawstwa Politechniki Łódzkiej, spośród badanych tkanin, przeznaczonych na pościel, największą przepuszczalnością powietrza, zapewniającą odpowiednią temperaturę ciała podczas snu i mniejszą potliwość wykazywała tkanina poliestrowo-bawełniana. Drugą najbardziej przewiewną była pościel z włókien lnu. Mniejszą przepuszczalnością powietrza cechowała się tkanina wytworzona z lyocellu oraz tkanina w 100% bawełniana. O przepuszczalności powietrza decyduje jednak nie tylko rodzaj surowca (naturalny czy syntetyczny), ale także konstrukcja tkaniny (rodzaj splotu, grubość i liczba nici w jednostce długości*).








12.06.2025 polecamy

Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?


„Jesteśmy tu, bo mamy dość!” – mówi Sebastian Stankiewicz w najnowszym spocie społecznym. Ale to nie zapowiedź filmu akcji. To apel o empatię wobec kur, które całe życie spędzają w ciasnych klatkach. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w kampanii „Gang troski o nioski” pokazuje, że każdy z nas może zmienić los tych zwierząt. Warunki przystąpienia? Troska, dostęp do internetu i kilka minut tygodniowo. W akcję włączył się aktor, Sebastian Stankiewicz, znany m.in. z serialu Edukacja xD, a także roli szpaka Mateusza w Akademii pana Kleksa. Mroczny klimat, jasny cel Spot stylizowany jest na scenę z Podziemnego kręgu – ciemne pomieszczenie, tłum ludzi, napięcie w...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: Kampanie

zobacz także


  • 20.06.2025Wydarzenia

    AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca

  • 16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR

    Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja

  • 09.02.2025Wydarzenia

    Konferencja CSR Poland 2025

  • 08.01.2025Akcje

    Truck Care ostrzega przed martwy polem

  • 22.12.2024Wydarzenia

    Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!

  • 16.07.2024Wydarzenia

    Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek