„Każda ilość alkoholu spożywanego w czasie ciąży może prowadzić do uszkodzenia płodu” to hasło kampanii informującej o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu w czasie ciąży. W polskim społeczeństwie wciąż funkcjonuje przekonanie, że okazjonalnie wypity drink, lampka wina, czy małe piwo nie zaszkodzi nienarodzonemu dziecku.
Ruszyła druga odsłona kampanii „Lepszy Start dla Twojego Dziecka” realizowanej na terenie całego kraju przez Polski Przemysł Spirytusowy (związek producentów napojów alkoholowych). W roku ubiegłym, przekaz kampanii dotarł do 43% kobiet z grupy docelowej. W efekcie 11 % respondentek, jak wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych po kampanii, zmieniło swój stosunek do picia alkoholu w czasie ciąży. Najczęściej wymienianymi powodami sięgania po alkohol przez kobiety w ciąży jest „przyjemność” oraz „picie dla towarzystwa”. Bycie częstowanym, jako powód picia w ciąży jest wskazywane, jako trzeci kolejny powód, istotnie statystycznie rzadziej niż dwa wymienione wcześniej.
W ramach tegorocznej akcji informacje na temat zagrożeń związanych z piciem alkoholu kierowane są do kobiet – zarówno tych planujących powiększenie rodziny, jak i już będących w ciąży. – Polski Przemysł Spirytusowy w ramach stworzonej strategii społecznej odpowiedzialności podejmuje szereg inicjatyw, których głównym celem w dłuższej perspektywie czasowej jest wpłynięcie na model spożywania alkoholu w Polsce, co pozwoli zmniejszyć problemy społeczne związanych z nadużywaniem alkoholu – mówi Leszek Wiwała prezes PPS.
Celem kampanii jest uświadomienie nie tylko kobietom, ale także osobom z ich najbliższego otoczenia, że alkohol, nawet w minimalnych dawkach, ma negatywny wpływ na rozwój dziecka i może prowadzić do zaburzeń rozwojowych. Spożywanie alkoholu może być przyczyną niedorozwoju fizycznego i umysłowego u dzieci – alkohol bez przeszkód pokonuje barierę łożyska oddzielającą krwiobieg matki od krwiobiegu dziecka. Picie alkoholu w ciąży może prowadzić do FAS (Fetal Alcohol Syndrome – Płodowy Zespół Alkoholowy), zespołu umysłowych i fizycznych zaburzeń. FAS jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym.
– Alkohol to wyjątkowo podstępny wróg, bowiem wywołuje niekorzystne procesy, ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, w każdej fazie jego rozwoju płodowego. Ponieważ żadne z obecnych badań nie wskazuje bezpiecznego poziomu ekspozycji na alkohol w okresie ciąży, uznaje się, że najbardziej właściwym zachowaniem dla kobiet jest nie pić w ciąży. Wszyscy, którzy opiekują się kobietami powinni je uczyć oraz uświadamiać, że tylko całkowita abstynencja w okresie planowania rodziny oraz w czasie ciąży jest najskuteczniejszym działaniem profilaktycznym i daje szanse na urodzenie zdrowego dziecka i jego właściwy rozwój w przyszłości – mówi Leokadia Jędrzejewska Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego.
W tym roku 120,000 ulotek i 900 plakatów informacyjnych zostanie rozdystrybuowanych w 800 klinikach i szpitalach, na terenie całego kraju. Dodatkowo, 90,000 ulotek będzie załączanych do sprzedawanych testów ciążowych w sieci aptek Dbam o Zdrowie. Część materiałów edukacyjnych zostanie również przekazana ginekologom-położnikom oraz położnym.
Strona kampanii: www.lepszystart.com.pl
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy