Pod koniec lutego rozpoczęliśmy prace nad realizacją spotu telewizyjnego kampanii. W tym czasie powstały trzy koncepcje kreacji pod roboczymi nazwami „Wspomnienia”, „Inni” i „Ślad”. Trzy propozycje reklamy telewizyjnej, trzy wersje spotu radiowego, trzy różne wersje plakatu i hasła kampanii. Którą wersję wybrać? Która najlepiej trafi do grupy docelowej – robotników budowlanych? To pytanie stawialiśmy w wewnętrznych dyskusjach, spotkaniach z doświadczonymi inspektorami pracy. Na podstawie uzyskanych opinii zapadła decyzja – realizujemy spot pod nazwą „Ślad”. W wyniku przeprowadzonego postępowania zamówień publicznych realizacją przedsięwzięcia zajęła się agencja Fabryka Komunikacji Społecznej. Rozpoczęła się faza realizacji projektu – czas doprecyzowania szczegółów scenariusza, spotkań z reżyserem i producentem, wybór placu budowy, aktorów, lektora. Właśnie! Wybór aktora, który wystąpi w roli głównej – sprawa kluczowa! Gdy wydawało nam się, że mamy już idealnego kandydata stanowczo zaprotestowała Zuzanna Stefańska, nasza charakteryzatorka! Dlaczego? Spójrzmy w scenariusz.
Film składa się z sekwencji coraz krótszych ujęć. Po chwili sceny migają tak szybko, że nie rejestrujemy już zawartych w nich obrazów. Nagle ta kaskada zostaje brutalnie przerwana głuchym łupnięciem. Muzyka urywa się. Kadr wypełnia czerń. Po chwili, widzimy plac budowy. Na ziemi przed budynkiem leży martwy robotnik, który przed chwilą spadł z rusztowania.
W każdym ujęciu widzimy tego samego bohatera, ale w zupełnie innej sytuacji życiowej, w innym wieku:
– klimat lat 80-tych. Kilkoro młodych ludzi. Bohater, jeszcze nastolatek, podrywa dziewczynę w krótkiej sukience,
– fiat 125p przystrojony do ślubu. Bohater (ma wtedy 20-25 lat) oraz narzeczona w sukni ślubnej próbują zapakować się do środka,
– letni, upalny dzień. Bohater leży na hamaku razem z malutkim dzieckiem,
– mieszkanie. Klimat lat 90-tych. Na kanapie przed telewizorem grupa mężczyzn kibicuje piłkarzom,
– wieczór. Namiot. Ognisko. Klimat z wakacyjnej wyprawy na Mazury. Bohater z kilkuletnim dzieckiem i teściem,
– ciało robotnika, który właśnie spadł z wysokości. Do leżącego podbiegają z różnych stron koledzy z budowy (bohater z widoczną siwizną na włosach).
Wybrany przez nas kandydat, dojrzały mężczyzna po 30-stce o wyglądzie budowlańca, nawet po zabiegach profesjonalnej charakteryzatorki nie mógł zagrać roli nastolatka. Ostatecznie wybór padł na Adriana Woźnego, którego uroda okazała się uniwersalna.
9 czerwca 2009 roku – słoneczny poranek na jednej z warszawskich budów. Rozpoczyna się instalowanie sprzętu niezbędnego do realizacji filmu. Dzięki uprzejmości Towarzystwa Budowlanego Probud S.A. Prace są tak zorganizowane, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim dwudziestu członkom ekipy filmowej. Nad całością czuwa reżyser Jacek Podgórski oraz kierownik produkcji Aga Soboń, a także przedstawiciele Fabryki Komunikacji Społecznej. Wszystko odbywa się pod czujnym okiem kierownika budowy. Robotnicy podczas przerwy śniadaniowej z uśmiechem przyglądają się jak główny bohater próbuje wcielić się w swoją rolę. Jednak gdy aktor układany jest na ziemi w pozycji jakby spadł z rusztowania, a obok pojawia się plama krwi, uśmiechy nikną. Operator wraz reżyserem kręcą kolejne ujęcia. Fotograf wykonuje zdjęcia na plakat kampanii. Godzina 12.00: koniec pracy na budowie! Ekipa przenosi się w inne miejsce, aby nakręcić kolejne sceny. Składanie i rozkładanie sprzętu, charakteryzacja, wytężona praca Katarzyny Masztakof odpowiedzialnej za scenografię, ciągłe zmiany strojów pod okiem Sandry Kowalskiej. A także nieprzewidziane wydarzenia – najmłodszy aktor naszej reklamy po kilku dublach, reaguje płaczem na próby wzięcia na ręce; włożenie panny młodej w sukni ślubnej na tylne siedzenie Fiata 125p okazuje się nie lada sztuką; ekspresja podczas sceny kibicowania o mało nie uszkadza drogocennej kamery i wreszcie gwałtowna burza zgotowuje na planie iście mazurską pogodę podczas kręcenia sceny z ogniskiem. Ostatni klaps! Na zegarze dochodzi północ. Wszyscy są zmęczeni długim dniem na planie. Teraz wszystko w rękach reżysera i montażysty.
Pod czujnym okiem reżysera powstał dość drastyczny w swoim przekazie, ale bardzo przemawiający do wyobraźni spot telewizyjny. Jego premiera odbyła się 22 czerwca.
Spot „Jaki ślad zostawisz po sobie” emitowany był w TVP1 i TVP 2 do 15 lipca. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na stronę kampanii bezupadku.pl
Na portalu dostępny jest opis kampanii.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
11.10.2024
Rodzice oblali kartkówkę z wiedzy o myciu zębów dzieci. Wyniki badania
-
16.12.2019
Powstał pierwszy w Polsce kalkulator dla filantropów
-
04.05.2018
Zaproszenie do udziału w badaniu
-
15.03.2012
„Zaproszenie do znajomych” – kampania Saatchi & Saatchi Poland dla PCK
-
09.02.2012
„Chronię życie przed rakiem szyjki macicy”
-
01.10.2010
Niskie płace barierą rozwoju Polski