Jawność rozpraw kluczem do sprawnego działania sądów. Ruszyła kampania Fundacji Court Watch
Fundacja Court Watch Polska wystartowała z kampanią „Twoja obecność ma znaczenie”. Jak podkreśla Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji: „Jawność, a co za tym idzie także możliwość realizowania monitoringu sądów, w wymierny sposób poprawia ich funkcjonowanie.” W tym samym czasie trwają prace nad rządowym projektem ograniczenia jawności rozpraw sądowych.
Fundacja Court Watch Polska wspiera pozytywne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości poprzez prowadzenie obywatelskiego monitoringu sądów. Organizuje szkolenia, zapewnia formularze obserwacji oraz dostęp do panelu na stronie internetowej, który umożliwia wprowadzanie danych z obserwacji on-line.
Dane pozyskane przez Obserwatorów stanowią podstawę raportów, które trafiają na biurka wszystkich prezesów sądów w Polsce i są prezentowane sędziom oraz opinii publicznej na corocznej konferencji. Obecność obserwatorów ma pozytywny wpływ na przebieg procesu dla stron, niesie wsparcie, poczucie bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Przez 11 lat działalności wysłannicy Court Watch wzięli udział w niemal 50 tys. rozpraw.
Celem kampanii Twoja obecność ma znaczenie jest rekrutacja nowych wolontariuszy Fundacji, którzy będą prowadzić obywatelski monitoring sądów. W ramach kampanii zrealizowano 30-sekundowy klip, publikowany w internecie i social mediach:
Obserwatorem może zostać każda osoba pełnoletnia. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy oraz wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu on-line. Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.wokandaobywatelska.pl.
Rządowy projekt zmian w Kodeksie Postępowania Cywilnego zawiera propozycję m.in. drastycznego ograniczenia jawności rozpraw. Pomysł uzasadniany jest względami bezpieczeństwa, ale zmiany mają obowiązywać aż rok po ustaniu zagrożenia epidemiologicznego. Takie sformułowanie pozwala na swobodę interpretacji oraz odwlekanie momentu powrotu do sytuacji wyjściowej – czyli sądów, które powinny działać jawnie:
W przypadku wprowadzenia proponowanych zmian, ponad 80% spraw sądy będą mogły zakończyć za zamkniętymi drzwiami. Tymczasem, jak podkreśla Bartosz Pilitowski: Zasada jawności służy kontroli sądów przez społeczeństwo – a ta kontrola jest ważna, aby władza sądownicza działała dobrze i aby obywatele mogli się o tym przekonać. Ograniczanie jawności sprawi, że zaufanie społeczne do sądów będzie spadać, a już teraz, jak wynika z badań CBOS-u, aż 45% Polaków deklaruje brak zaufania do sądów.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
15.09.2024
Newsy bez stygmatyzacji
-
13.09.2024
Wizerunek dziecka w internecie — publikować czy nie?
-
13.09.2024
Dom na detoksie. Zapisz się na bezpłatne szkolenie
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
11.09.2024
Na(d)staw ucho
-
10.09.2024
Na manowce