IKEA i Wola Park wspólnie zachęcają do życia w stylu „less waste”
Naczynia należy myć po ich ostygnięciu, materace obracać w poziomie o 180° (głowa-stopy) co sześć miesięcy, a noże – regularnie ostrzyć. To tylko kilka rad jak dbać o domowe przedmioty, by służyły jak najdłużej. IKEA i Wola Park wspólnie przekonują klientów, że istnieje wiele prostych sposobów na uniknięcie marnotrawstwa. W ramach współpracy zapraszają na wystawę „Na dłużej” oraz cykl warsztatów „MaMY zielone pojęcie”.
Z badań, które prowadzi IKEA, wynika, że ludzie na całym świecie coraz gorzej czują się, kiedy marnotrawią czy wyrzucają przedmioty. Z drugiej strony, wnioski z serii wywiadów przeprowadzonych w Warszawie są jednoznaczne – przechowujemy w swoich domach mnóstwo rzeczy, których już nie używamy. Często nie korzystamy z nich, ponieważ nie wyglądają tak atrakcyjne lub nie funkcjonują, jak na początku. Jest na to kilka recept. Podstawowa to zapobieganie, czyli użytkowanie z odpowiednią dbałością, dzięki czemu rzeczy posłużą nam dłużej. W IKEA zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo zadbać o różne przedmioty i potrzebują jasnych wskazówek. Wspólnie z Wola Parkiem postanowiliśmy pomóc klientom i podzielić się z nimi naszymi sprawdzonymi sposobami – mówi Agata Czachórska, kierowniczka projektu Circular IKEA, IKEA Retail w Polsce.
Specjaliści IKEA proponują szereg praktycznych i nieskomplikowanych rozwiązań, dzięki którym produkty dłużej pozostaną w dobrej kondycji. Jedną ze wskazówek jest obracanie materaca co sześć miesięcy w poziomie o 180° (głowa-stopy). Zapewnia to bardziej równomierne zużycie oraz pomaga przedłużyć jego żywotność. Istotne jest także regularne wietrzenie poduszek i kołder, aby uniknąć wilgoci i zachować świeżość na dłużej, bez konieczności prania. Dobrym zwyczajem jest regularne dokręcanie zawiasów w szafach i szafkach, a także połączeń montażowych w meblach. Dzięki temu będą służyły dłużej. Pozwoli to także uniknąć niedomykania się lub odstawania drzwiczek. Bambusowe i drewniane deski przed pierwszym użyciem powinny zostać zabezpieczone olejem roślinnym, woskiem lub innym olejem nadającym się do kontaktu z żywnością. Po jednokrotnym naolejeniu należy odczekać 24 godziny i powtórzyć czynność. A noże należy ostrzyć średnio raz w tygodniu. Warto również pamiętać o tym, by używać ostrzałki, która jest wykonana z materiału twardszego niż stal ostrza. Może to być np. ostrzałka ceramiczna lub kamienna.
Podstawą strategii działania Wola Parku jest poszanowanie klimatu oraz zdrowe i zrównoważone życie. Właśnie dlatego w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się na organizację warsztatów „MaMY zielone pojęcie”. Spotkania z tej serii są szansą na pozyskanie i poszerzenie swojej wiedzy z zakresu ekologii. Wierzymy, że zajęcia pomogą uczestnikom wypracować zdrowe nawyki i będą źródłem dalszych inspiracji – mówi Kamila Popławska-Bernatowicz, Customer Experience Leader Wola Parku.
Nowy cykl warsztatów „MaMY zielone pojęcie” rozpocznie się w sobotę, 8 lutego, na terenie galerii Wola Park, a do grona partnerów tegorocznej edycji spotkań dołączyła IKEA. Kolejną inicjatywą IKEA i Wola Parku jest współorganizacja wystawy zatytułowanej „Na dłużej”. Polska artystka Ewelina Sośniak przygotowała siedem obrazów i jeden obiekt, które przedstawiają wybrane sposoby dbania o meble i akcesoria domowe. Wernisaż wystawy odbył się na przełomie listopada i grudnia 2019 roku w Kuchni Spotkań IKEA, a od środy, 5 lutego, do soboty, 29 lutego, kolekcję dzieł będzie można obejrzeć w Wola Parku. Obrazy, przekazane Polskiemu Stowarzyszeniu Zero Waste, będą przedmiotem aukcji charytatywnej, która ruszy już 6 lutego na platformie Charytatywni Allegro. Zebrane środki Stowarzyszenie przeznaczy na organizację kawiarenek naprawczych, z których pierwsza odbędzie się 7 marca w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.
Jako jeden z partnerów projektu „Na dłużej” chcemy zwrócić uwagę, jak ważne jest dbanie o produkty, które już mamy w swoich domach. Wierzymy, że dzięki temu przyczynimy się do zmiany świadomości społecznej dotyczącej zasobów naturalnych i promocji bezodpadowego stylu życia – komentuje Agnieszka Sadowska-Konczal, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
11.11.2024
#Niepodległadohymnu – akcja śpiewania hymnu 11.11 w samo południe
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?