Historia na głosy. Ruszyła nowa kampania Centrum Archiwistyki Społecznej
13 września ruszyła kampania społeczna „Historia na głosy”. Oddaje ona przestrzeń osobom, które podzieliły się swoimi relacjami – osobistymi wspomnieniami o przeszłości – poprzez wywiad historii mówionej. W ten sposób Centrum Archiwistyki Społecznej chce zaprosić do poznawania historii przez indywidualne doświadczenia oraz zachęcić do nagrywania opowieści, które każdy i każda z nas ma blisko siebie. Kampania towarzyszy V Kongresowi Archiwów Społecznych, który odbędzie się od 29 września do 1 października 2023 roku w Lublinie oraz online na kongres.cas.org.pl.
Do kampanii zaproszono cztery osoby, których relacje zostały nagrane przez archiwa społeczne w Głogoczowie, Kcyni, Lublinie i Sulejówku. Portrety i opowieści można zobaczyć i posłuchać na stronie kongres.cas.org.pl – na platformie znajdują się nagrania, fotografie oraz dźwiękowe historie czworga bohaterów i bohaterek. Ich filmowe portrety będą także dostępne w mediach społecznościowych Centrum Archiwistyki Społecznej, a sama kampania zostanie zaprezentowana podczas uroczystej inauguracji V Kongresu Archiwów Społecznych.
Bohaterów i bohaterki kampanii można spotkać także w przestrzeni miejskiej Lublina – ich portrety pojawiły się na Placu po Farze i przy Ogrodzie Saskim, na wybranych nośnikach miejskich, przystankach autobusowych oraz na ekranach komunikacji miejskiej Lublina. Każdemu z portretów towarzyszy kod QR, który odnosi do relacji i zaprasza oglądających do wysłuchania opowieści bohatera.
W kampanii społecznej „Historia na głosy” Jerzy Brukwicki, krytyk sztuki i kurator, opowiada o kupowaniu w latach 80. XX wieku płyt i sprzętu do słuchania muzyki. Helena Dziedzic, poetka ludowa i rolniczka, podzieliła się historią rodzinną oraz obszerną wiedzą na temat kultywowanych od pokoleń tradycji weselnych. Michał Hochman, artysta estradowy i piosenkarz, musiał emigrować z kraju po wydarzeniach Marca 1968 roku, z kolei architektka Paulina Jaczewska-Wocial była wychowanką przedszkola w Dworku „Milusin” w Sulejówku. To wyjątkowe miejsce w I połowie XX wieku było domem Józefa i Aleksandry Piłsudskich.
Opowieści naszych bohaterów i bohaterek to twarze i głosy, indywidualne wspomnienia z ich życia, które intrygują wielobarwną mozaiką doświadczeń – tych trudnych i tych dobrych – mówi Joanna Łuba, wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej. – Kampanią „Historia na głosy” chcemy zachęcić do sięgania po dyktafon czy kamerę oraz nagrywania opowieści swoich bliskich, sąsiadów i osób, które nas inspirują. Bo każdy z nas ma obok siebie historię wartą wysłuchania.
V Kongres Archiwów Społecznych, któremu towarzyszy kampania „Historia na głosy”, odbywa się przez trzy dni, od 29 września do 1 października 2023 roku, w Lublinie oraz online na kongres.cas.org.pl, gdzie cały czas trwają zapisy do udziału w formule online. Centrum Archiwistyki Społecznej wraz z instytucjami partnerskimi wydarzenia przygotowali bogaty program wydarzenia. To spotkania, warsztaty i prezentacje w całości poświęcone historii mówionej – przeprowadzaniu wywiadów, sztuce rozmowy, etycznych i emocjonalnych wyzwaniach spotkania z osobą, która dzieli się własnymi, nierzadko intymnymi opowieściami o przeszłości. Historia mówiona jest nie tylko źródłem wiedzy i sposobem na poznanie indywidualnych ludzkich doświadczeń – stanowi także inspirację dla projektów artystycznych, kulturalnych i edukacyjnych.
Zdjęcia i wideo kampanii zrealizował fotograf Michał Dyjuk. Za jej koncepcję, koordynację odpowiada zespół Centrum Archiwistyki Społecznej. Projekt graficzny przygotowała Kamila Krzewska. Kampania dostępna jest pod adresem kongres.cas.org.pl/posluchaj-relacji.
Więcej informacji o V Kongresie Archiwów Społecznych: https://cas.org.pl/wydarzenia/historia-na-glosy-v-kongres-archiwow-spolecznych/
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?