logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
Facebook LinkedIn FKS
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Z Misją
  • Do kawy
  • Wydarzenia
  • Kampanie
zamknij
SZUKAJ
Strona główna > Opinie > „Gospodarka, głupcze” = „Edukacja ekonomiczna, głupcze”.
05.07.2019
Tematy: Opinie, Polska, Edukacja, Kampanie polityczne, Pomoc społeczna, Raportowanie społeczne

„Gospodarka, głupcze” = „Edukacja ekonomiczna, głupcze”.



Kampanie społeczne mają sens i przynoszą realne efekty. Przykładem tego może być problem nietrzeźwych kierowców. W ostatnich latach w mediach bardzo dużo się mówiło i wciąż powtarza o tym, by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym temacie były również realizowane liczne kampanie społecznie. Pozytywne skutki takich działań są łatwo zauważalne. Jeszcze w 2004 roku kierujący, będący pod wpływem alkoholu, spowodowali 3 888 wypadków, w których zginęły 454 osoby. W 2018 roku z winy nietrzeźwych kierowców doszło do 1 614 wypadków, w których zginęły 203 osoby. Widać zatem, że w tym czasie nastąpił ponad dwukrotny spadek zarówno wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców jak i liczby ofiar [1].

Dlaczego by zatem nie realizować kampanii społecznych i nie nagłaśniać w mediach tematów związanych z ekonomią i wiedzą ekonomiczną? Wydaje się to trudne, nudne i niepotrzebne, ale przecież te tematy dotyczą każdego z nas. To kwestie związane zarówno z tym jak radzimy sobie w życiu, jak zarządzamy naszym budżetem, jak oszczędzamy i wydajemy pieniądze, ale również na kogo głosujemy, komu pozwalamy, by decydował o rozwoju kraju, o naszych emeryturach, inwestycjach, służbie zdrowia czy edukacji. Od poziomu naszej wiedzy ekonomicznej zależy również to, czy wierzymy w populistyczne hasła i puste obietnice i czy im ulegamy.

Sondaż, który realizowałam w ramach mojego projektu www.ciekaweliczby.pl w listopadzie 2017 roku, pokazał jak niski jest poziom wiedzy ekonomicznej Polaków. Na pytanie: Jakie Twoim zdaniem jest główne źródło pieniędzy na wypłaty w ramach programu „500 plus”?, tylko 38% Polaków miało świadomość, że źródłem tym są płacone przez nich podatki. Co piąty Polak (21%) nie wiedział, a pozostali wskazali błędne odpowiedzi, uważając, że te pieniądze pochodzą z podatków płaconych przez innych ludzi (23%), firmy (5%), czy nawet ze środków rządowych (12%).

Źródło: sondaż zrealizowany dla ciekaweliczby.pl (10.2017) na panelu Ariadna

Analiza wyników z uwzględnieniem sympatii politycznych badanych pokazała, że w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości jest najwięcej osób, bo aż 25% błędnie przekonanych, że rząd ma własne pieniądze, z których wypłaca „500 plus”.

A przecież coś takiego jak „pieniądze rządowe” nie istnieje. Pieniądze, które są przeznaczone czy to na wypłaty „500 plus”, czy na edukację, czy ochronę zdrowia, pochodzą z tego samego źródła, czyli głównie z naszych podatków. Nawet osoby bezrobotne często nie mają świadomości, że kupując różne produkty, nawet przysłowiową kajzerkę, również zasilają budżet państwa, płaconym przez siebie podatkiem VAT.

Braki w wiedzy ekonomicznej powodują, że ludzie łatwiej ulegają populistycznym hasłom. Nie zdają sobie sprawy, że budżet państwa to „worek z pieniędzmi”, który działa na zasadzie naczyń połączonych. Jeżeli wydatki na jeden cel zostaną zwiększone, to może zabraknąć pieniędzy na inne cele np. na ochronę zdrowia czy edukację, a podatki i ceny mogą wzrosnąć. Od tego, komu wierzymy i co popieramy, zależy jak będzie wyglądała Polska nie tylko teraz ale i w przyszłości. Czy powinniśmy popierać tych, którzy myślą jedynie o najbliższych latach, czy tych, którzy chcą by w przyszłości, nawet po skończonej kadencji, Polska się rozwijała, a ludziom żyło się lepiej? Czy rodzice nie inwestują w edukację dzieci, by w przyszłości dobrze sobie radziły, czy wolą myśleć tylko o teraźniejszości?

Jeśli popatrzymy na wyniki nowego sondażu z czerwca 2019 roku i odpowiedzi na pytanie: Co robisz w sytuacji, gdy dobrze Ci się powodzi i zarabiasz więcej niż się spodziewałeś?, okazuje się, że większość ludzi stara się postępować racjonalnie. Ponad połowa Polaków (55%) odpowiedziała, że próbuje zaoszczędzić jak najwięcej na wypadek gorszej sytuacji w przyszłości, a 19% spłaca zaległe długi. Jednak ponad co piąty (22%) myśli w kategoriach „tu i teraz”, czyli wydaje wszystko na bieżące potrzeby, a 2% nawet zaciąga nowe kredyty czy pożyczki, by wydawać jeszcze więcej. To badanie pokazuje, że łącznie 24% czyli prawie co czwarty Polak może mieć problemy w zarządzaniu budżetem domowym, spłacaniu długów na czas czy oszczędzaniu na emeryturę. Te osoby, nie myśląc perspektywicznie, tylko żyjąc chwilą, w sytuacji, gdy np. stracą pracę i nie będą mieli z czego się utrzymać, mogą nie dać sobie sami rady, więc będą się wtedy domagać pomocy od innych osób lub od  państwa.

Źródło: sondaż zrealizowany dla ciekaweliczby.pl (6.2019) na panelu Ariadna

To samo może dotyczyć emerytury. Polskie społeczeństwo się starzeje. Już teraz w Polsce jest ponad 1,64 mln osób w wieku 80+, a według prognoz GUS w 2050 roku takich osób będzie – 3,5 mln. Szacuje się, że emerytura za 20-30 lat wyniesie około 1/3 ostatniej pensji, a najbardziej ucierpią na tym kobiety, ze względu na fakt, że żyją dłużej niż mężczyźni i wcześniej odchodzą na emeryturę.

W głównych mediach mało jest treści ekonomiczno-edukacyjnych. Przyjęto założenie, że newsy dotyczące zbrodni, afer, wypadków oraz tzw. „michałki” lepiej się oglądają i tego oczekują Polacy. Według mnie to duży błąd i błędne koło. Ludzie oglądają to, do czego przyzwyczają ich media. Im bardziej media będą pomijać tematy ekonomiczne, tym bardziej ludzie nie będą się nimi zainteresowani. A przecież można w ciekawy sposób przedstawić ludziom to, co ich interesuje i jednocześnie dotyczy szeroko pojętej ekonomii. W mediach zagranicznych, oglądając główne wydania wieczornych dzienników, można się dowiedzieć jak działa gospodarka, rynek pracy, finanse, start-upy, duże korporacje itd. Wszystko podane jest na zasadzie obrazowych przykładów i porównań, pokazanych wraz z wizualizacjami danych. W Polsce, niestety, to rzadkość.

Jeśli w Polsce nie będzie działań ukierunkowanych na podnoszenie wiedzy ekonomicznej Polaków, nie będzie żadnych kampanii w tym kierunku, to nadal ludzie będą tracić pieniądze tak jak w Amber Gold, będą wpadać w spirale zadłużenia czy też będą mieć problemy jako emeryci, otrzymując zbyt niskie emerytury, bo nie wiedzieli, że trzeba oszczędzać i dłużej pracować. Brak sensownych działań podnoszących wiedzę ekonomiczną powoduje, że stale będziemy gasić pożary, zamiast im zapobiegać.

[1] Dane Policji: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Autorką wypowiedzi jest Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu edukacyjnego www.ciekaweliczby.pl.

Więcej informacji na temat ekspertki można znaleźć TUTAJ.

pomoc społeczna opinia Alicja Defratyka ekonomia 500 plus edukacja ekonomiczna oszczędności wydatki długi ciekaweliczby.pl







12.06.2025 polecamy

Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?


„Jesteśmy tu, bo mamy dość!” – mówi Sebastian Stankiewicz w najnowszym spocie społecznym. Ale to nie zapowiedź filmu akcji. To apel o empatię wobec kur, które całe życie spędzają w ciasnych klatkach. Stowarzyszenie Otwarte Klatki w kampanii „Gang troski o nioski” pokazuje, że każdy z nas może zmienić los tych zwierząt. Warunki przystąpienia? Troska, dostęp do internetu i kilka minut tygodniowo. W akcję włączył się aktor, Sebastian Stankiewicz, znany m.in. z serialu Edukacja xD, a także roli szpaka Mateusza w Akademii pana Kleksa. Mroczny klimat, jasny cel Spot stylizowany jest na scenę z Podziemnego kręgu – ciemne pomieszczenie, tłum ludzi, napięcie w...

Zobacz więcej
nazwa kategorii: Kampanie

zobacz także


  • 21.06.2025Wydarzenia

    Artyści dla transplantacji. Już 24 czerwca w Warszawie!

  • 20.06.2025Wydarzenia

    AI napisze bajkę dla wnuka. Warsztaty dla seniorów już 24 czerwca

  • 19.06.2025Wydarzenia

    Konkurs i e-book „Zrozumieć dziecięcy świat”

  • 16.06.2025Odpowiedzialny biznes / CSR

    Sprzęt sportowy za darmo. Wystarczy aplikacja

  • 13.06.2025Wydarzenia

    Głosuj codziennie! Pomóż dzieciakom wygrać

  • 12.06.2025Kampanie

    Aktor Sebastian Stankiewicz ma dość. Co się stało?

chcesz zrobić kampanię?
logo kampanie społeczne
Wydawcą
portalu jest:
logo fabryka komunikacji społecznej
  • Kampanie
  • Wydarzenia
  • Do kawy
  • Z Misją
  • Kontakt
  • Patronat
  • Konkurs Kampania Społeczna Roku
  • Polityka prywatności
  • Logotypy do pobrania

Zapraszamy wszystkich do przesyłania na adres redakcja@kampaniespoleczne.pl swoich projektów (plakatów, ilustracji, filmów, przedmiotów), które mają przesłanie prospołeczne. Najciekawsze opublikujemy!

Ta strona używa ciasteczek