Co dzieje się z resztkami jedzenia, które wrzucamy do toalety? Kusi szczury i sprzyja ich osiedlaniu w miejskiej kanalizacji. Wychodząc naprzeciw szkodliwym gryzoniom ruszyła kampania „Gang Szczurzaków – STOP szczurom w kanalizacji miejskiej” realizowana z inicjatywy Sosnowieckich Wodociągów S.A i Urząd Miasta w Sosnowcu. Animowany film edukacyjny z udziałem samych sprawców „szczurzaków” będzie wyświetlany w Sosnowcu przed każdym seansem filmowym.
Prewencyjno-edukacyjna kampania „„Gang Szczurzaków – STOP szczurom w kanalizacji miejskiej” ma na celu uświadomić mieszkańcom, że wyrzucając resztki pokarmów do toalety – dokarmiają gryzonie, dzięki czemu zapraszają je do osiedlania i rozmnażania się w kanalizacji. Głównymi bohaterami kampanii są sami oprawcy – gryzonie. Ukazani w postaci rysunkowej animacji 3D opowiadają o problemie. Za kompleksowe przygotowanie akcji „Gang Szczurzaków” odpowiedzialny był Instytut Publico.
„ -Bardzo cieszy nas ten projekt, ponieważ dał nam przestrzeń do prezentacji autorskiej koncepcji kreatywnej, która w oryginalny, chwytliwy i dobrze odbierany sposób mówi o nieprzyjemnym problemie. Podczas pracy nad projektem weryfikowaliśmy skuteczność jego nietypowej formy wśród najmłodszych odbiorców – co samo w sobie dawało wiele pozytywnych wrażeń. Wymiar edukacyjny i społeczny akcji to jej dodatkowy walor –mówi dr Krystian Dudek, właściciel Instytut Publico
„ – Pozbywamy się jedzenia przez kanalizację sanitarną, wrzucamy tam resztki z obiadów, zupy. To jest zachęta dla kolonii szczurów, by zamieszkały w miejscu, gdzie mają łatwy dostęp do jedzenia. Trzeba z tym skończyć – mówi Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów.
Powstała kampania skierowana do dorosłych, ale i do dzieci. Wiadomo przecież nie od dziś, że najmłodsi mają spory wpływ na różnego rodzaju decyzje podejmowane przez dorosłych
Szczurzaki, to animowani bohaterowie (szczury) akcji, którzy mają wpłynąć na wyobraźnię, zwłaszcza najmłodszych sosnowiczan i sprawić, że zwrócą na problem uwagę dorosłym. Animowany film edukacyjny będzie wyświetlany w Sosnowcu przed każdym seansem filmowym – dodaje pani prezes Pochłowska”.
W Sosnowcu zorganizowano również akcję edukacyjną, która ma uświadomić ludziom narastający problem. Przygotowane materiały informacyjne – ulotki, naklejki, wlepki, memy internetowe, plakaty, tabliczki, trafią do partnerów kampanii, instytucji publicznych, administracji, spółdzielni, szkół oraz przedszkoli Sosnowieckie wodociągi, we współpracy z miastem zamierzają współpracować z zarządcami nieruchomości w Sosnowcu, szkołami, przedszkolami
By dotrzeć do mieszkańców wydrukowane materiały informacyjne będą wysyłane razem z rachunkami. Dla szkół i przedszkoli przygotowane dodatkową atrakcyjną prezentację edukacyjną i stronę internetową
„Szczury zamieszkujące sieci kanalizacyjne przenoszą poważne choroby, a także niszczą samą sieć, narażając użytkowników na kosztowne prace remontowe. W samym Sosnowcu jest 420 km kanalizacji, a zator może „odczuć” każdy mieszkaniec miasta. Degradacja sieci kanalizacyjnej na skutek podgryzania łączeń rur przez szczury to zjawisko, z którym mierzą się zakłady komunalne z wielu miast. Konsekwencje są odczuwalne: nieszczelność sieci, skażenia gleby, jak również kosztowne i wymagające naprawy awarie. Zanim kurczaki, kości czy pieczywo, trafią do oczyszczalni ścieków, razem ze śmieciami zalegają w kanalizacji stając się pożywieniem dla szczurów – podsumowuje Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów S.A.
Za kompleksowe przygotowanie akcji „Gang Szczurzaków” odpowiedzialny był Instytut Publico.
Pod koniec kwietnia Sosnowieckie Wodociągi ogłosiły start akcji – czemu towarzyszyło duże zainteresowanie mediów oraz potencjalnych Partnerów, którzy chcą przyłączyć się do walki ze szczurami , propagując Gang Szczurzaków.
Więcej informacji o kampanii, znajduje się na stronie organizatorów:
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
18.11.2024
Startuje 24. MFF WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?