ESSA! Młodzieżowym Słowem Roku 2022
Znamy zwycięzcę plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2022 – decyzją internautów i przy dużej przewadze głosów została nim: ESSA! Zwycięskie słowo zostało wyłonione w dwuetapowym głosowaniu, które trwało od 11 października do 30 listopada br. W zabawie wzięło udział ponad 250 tysięcy osób.
Essa to powszechnie znane wśród młodzieży słowo, będące oznaką radości, triumfu czy ogólnie pozytywnych emocji. Wśród najbardziej popularnych połączeń ze słowem essa znalazły się te, wskazujące na luz i stan błogości, np. mieć essę lub być na essie. Zwycięski wyraz ma także swoje warianty niewerbalne: może występować w postaci gestu lub emotikonu. Co ciekawe, układ dłoni oznaczający essę to shaka sign – hawajskie pozdrowienie spopularyzowane przez surferów i używane w ich społeczności na całym świecie. Więcej na temat shaka sign można dowiedzieć się TUTAJ.
Coraz więcej nowych słów ma źródło w internetowych memach, ale memem w pewnym sensie stał się już sam plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku – komentuje Bartek Chaciński redaktor działu kultury tygodnika „Polityka” i jeden z jurorów plebiscytu. – Organizatorzy dostają sygnały, że listopadowe dyskusje i grudniowe rozstrzygnięcia przypominają uczestnikom tej zabawy o zbliżającym się końcu roku. Zupełnie jak w powtarzanym w różnych wariantach wiralu: „Patrz Bożenko, kwiecień, zaraz lato zleci, Wszystkich Świętych i znowu zima będzie”.
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem mającym na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. To dla nas okazja do zabawy językiem polskim i refleksji nad ciągłymi zmianami, które w nim zachodzą – deklarują twórcy przedsięwzięcia. – Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Przykładamy dużą wagę do tego, aby reguły wyboru zwycięskiego słowa były jak najbardziej sprawiedliwe i zrozumiałe dla wszystkich.
Tegoroczną nowością było zaproszenie do współpracy młodzieży z rady konsultacyjnej przy Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, która na każdym etapie konkursu pomagała rozstrzygać znaczeniowe dylematy.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.01.2025
Seniorzy, którzy nie istnieją
-
17.01.2025
Lisner wycofuje jaja z chowu klatkowego ze wszystkich swoich produktów
-
17.01.2025
Świat się nie zawali
-
16.01.2025
Trwa nabór zgłoszeń do raportu FOB „Odpowiedzialny biznes w Polsce 2024. Dobre praktyki”
-
15.01.2025
Nie do zastąpienia
-
15.01.2025
Pustułki w zakładach Cemex Polska: udany sezon lęgowy 2024