KGHM Ecoren prowadzi program „Energicznie chroń środowisko”, którego celem jest zaangażowanie społeczeństwa w zbiórkę i recykling zużytego sprzętu RTV i AGD. Adresatami akcji są wszystkie osoby, które nie wiedzą, co zrobić z elektrozłomem trzymanym w domach, a chcą się go pozbyć w prawidłowy sposób – zgodnie z prawem, nie szkodząc jednocześnie środowisku.
Program ma także uświadomić społeczeństwu, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nie jest bezwartościowym śmieciem. Wyrzucony na wysypisko zatruwa i oszpeca środowisko. Natomiast sprzęt poddany recyklingowi pozwala odzyskać i wykorzystać na nowo w przemyśle część surowców: przewody i płytki miedziane, rzadkie metale, tworzywa sztuczne, szkło, związki chemiczne itd.
W ciągu roku trwania programu zorganizowano zbiórki niepotrzebnego sprzętu m.in. w: Lubinie, Oławie i Głogowie. Podczas zbiórki w Głogowie, (26 października br.) zebrano ponad 8 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Elementem programu jest prowadzona stała zbiórka zużytych baterii. Specjalnie oznakowane pojemniki na baterie znajdują się w centrali i oddziałach KGHM Ecoren, trafiły również do zaprzyjaźnionych instytucji i przedsiębiorstw. Pracownicy Ecorenu przekazują zużyte tonery do profesjonalnego recyklingu, jednocześnie wspierając akcję „Pajacyk” Polskiej Akcji Humanitarnej.
Program „Energicznie chroń Środowisko” ma także swoją szkolna odsłonę. Uczniowie lubińskich podstawówek i gimnazjów na godzinach wychowawczych poznają zasady postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Wezmą również udział w konkursie na zebranie największej liczby zużytych urządzeń RTV i AGD. Zakończenie konkursu jest przewidziane w lutym 2010 roku. Lubińskie szkoły otrzymały także specjalne broszury edukacyjne. Partnerem KGHM Ecoren przy organizacji akcji w szkołach jest fundacja ROSA, założona w 2004 roku.
Firma KGHM Ecoren z Lubina zajmuje się pozyskiwaniem metali i związków metali z odpadów przemysłowych, produkuje również kruszywa drogowe z żużlu pohutniczego. Najnowszą inwestycją KGHM Ecoren jest uruchomienie zakładu przetwarzania elektroodpadów w Rynarcicach k. Lubina. Nowoczesna linia produkcyjna będzie przetwarzać 7 ton zużytego sprzętu na godzinę, czyli 12 tys. ton rocznie.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy