W ramach akcji “Energetyczni obrączkarze” pracownicy Grupy ENERGA wspólnie z przyrodnikami oznakują blisko 5.000 piskląt bocianów białych, a następnie pomogą śledzić ich losy. Planowany na najbliższe 3 lata projekt Grupy ENERGA i Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura” pozwoli poznać, dokąd lecą bociany po opuszczeniu gniazd.
Specjalnie przeszkoleni pracownicy Grupy ENERGA, po uzyskaniu uprawnień obrączkarskich, we współpracy z przyrodnikami ze stowarzyszenia PTPP „pro Natura”, założą bocianom nowoczesne obrączki zatrzaskowe. Ułatwią one identyfikowanie poszczególnych osobników oraz śledzenie ich losów po opuszczeniu gniazd, na trasach ich wędrówek w Europie i Afryce.
– Aktywne zaangażowanie energetyków w obrączkowanie bocianów białych to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Mamy nadzieję, że w ten sposób przyczynimy się do badania szlaków wędrówek oraz rozpoznania zagrożeń czyhających na bociany. Pracownicy ENERGI nie tylko założą obrączki pisklętom, ale po powrocie ptaków z zimowisk, zostaną włączeni w akcję odczytywania numerów ich obrączek – powiedział Krzysztof Konieczny, prezes PTPP „pro Natura”.
Konieczność stałego monitorowania populacji i migracji bocianów wynika z faktu coraz częstszego gnieżdżenia się przez nie na słupach elektroenergetycznych. W ciągu ostatnich lat ENERGA zamontowała ponad pięć tysięcy bezpiecznych platform pod bocianie gniazda. Na konstrukcjach zainstalowanych na terenie działania spółki gniazduje co najmniej 10 tysięcy ptaków, czyli około 10 procent populacji przylatujących do Polski bocianów. W tym sezonie, między innymi dzięki zaangażowaniu blisko 13.000 internautów w akcję „Dbaj o bociany” (www.Dbajobociany.pl), na słupach energetycznych pojawiło się kolejnych ponad 400 platform chroniących bocianie życie.
„Energetyczni obrączkarze” to kolejna wspólna inicjatywa PTPP „pro Natura” oraz Grupy ENERGA. Od listopada 2008 r. działa „Fundusz dla Przyrody” (www.FunduszdlaPrzyrody.pl) – inicjatywa podjęta w celu dystrybucji środków na rzecz projektów z zakresu czynnej ochrony przyrody. Dzięki finansowemu zaangażowaniu firmy realizowanych jest 7 projektów z zakresu bezpośredniej ochrony cennych gatunków (zalotka większa, wierzba lapońska, szachownica kostkowata) i siedlisk przyrodniczych (torfowisko „Ciesacin”, Wyspa Sobieszewska, zimowiska nietoperzy w Śmiadowie koło Szczecinka, wyspy Nysy Kłodzkiej).
Grupa ENERGA jest polską grupą energetyczną, która zajmuje się wytwarzaniem, obrotem, dystrybucją i przesyłem energii elektrycznej. Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” działa od maja 1990 r. Jest to organizacja pozarządowa, zajmująca się zachowaniem i odtwarzaniem zasobów przyrody oraz edukacją ekologiczną.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy