14 energetyków, uczestników programu Energetyczni Obrączkarze Grupy ENERGA, otrzymało uprawnienia do obrączkowania bocianów. 9 czerwca br. w Straszynie k. Gdańska pod okiem ornitologów ze Stacji Ornitologicznej MiIZ PAN oraz PTPP „pro Natura” przeszli specjalny kurs obrączkarski. Akcja znakowania ptaków zostanie zrealizowana w drugiej połowie czerwca, jednak w ramach programu pierwsze pisklęta zaobrączkowano już w Goszynie k. Gdańska.
W szkoleniu, które odbyło się w Międzynarodowym Centrum Szkolenia Energetyków w Straszynie k. Gdańska, wzięło udział 14 energetyków – głównie z ośmiu oddziałów spółki ENERGA-Operator. Uczestnicy programu to osoby posiadające uprawnienia do pracy na wysokości (podnośnik) i mające już doświadczenie w realizacji działań związanych z ochroną przyrody (zakładanie platform pod bocianie gniazda, pomoc przy obrączkowaniu piskląt). Podczas kursu energetycy uczyli się, w jaki sposób znakować bociany, używając do tego celu najnowocześniejszych obrączek zatrzaskowych. Szkolenie zakończyło się egzaminem dającym uprawnienia do obrączkowania piskląt. Teraz ornitolodzy ustalą z energetykami zakres i obszar prowadzonych badań ornitologicznych oraz szczegółowe zasady współpracy. W tym sezonie zaobrączkowanych zostanie 1000 piskląt, natomiast w ciągu najbliższych 3 lat Grupa ENERGA planuje zaobrączkowanie około 5000 bocianów oraz włączenie do programu kolejnych chętnych pracowników.
To pierwsza inicjatywa w Polsce i Europie oparta na ścisłej współpracy ekologów z energetykami, wpisana w program ochrony bociana białego. Obrączkowanie ułatwi odczytywanie, czyli identyfikowanie poszczególnych osobników oraz śledzenie ich losów po opuszczeniu gniazd, na trasach ich wędrówek w Europie i Afryce.
W ciągu ostatnich lat energetycy zamontowali ponad 5.500 bezpiecznych platform pod bocianie gniazda. Na konstrukcjach zainstalowanych przez ENERGĘ gniazduje co najmniej 10 tysięcy ptaków, czyli około 10 procent populacji przylatujących do Polski bocianów. W tym sezonie, między innymi dzięki zaangażowaniu blisko 13.000 internautów w akcję „Dbaj o bociany” (Dbajobociany.pl), na słupach energetycznych pojawiło się kolejnych ponad 400 platform chroniących bocianie życie. 31 maja, w „Dniu Bociana”, ENERGA udostępniła miłośnikom ptaków serwis Bocianopedia.pl, czyli internetową bazę wiedzy i album fotograficzny bociana.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy