Pracownicy Grupy ENERGA angażują się w ochronę polskich bocianów, które często gnieżdżą się na słupach elektroenergetycznych. Co roku montują i remontują specjalne platformy pod gniazda, które niwelują zagrożenie dla tych ptaków i chronią ich pisklęta.
– Projekt obrączkowania bocianów przez energetyków to bardzo nowatorskie podejście, nie tylko w Polsce, ale i na świecie – mówi Krzysztof Konieczny, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. – Od kiedy bociany przeniosły się na słupy energetyczne, ornitolodzy stracili dostęp do gniazd. Osobami, które posiadają uprawnienia do pracy na wysokości oraz odpowiednie doświadczenie są właśnie energetycy.
W tym roku ekipa Energi zamierza zaobrączkować 1500 piskląt, jednak – jak alarmują ornitolodzy – wykonanie tego planu może być trudne, gdyż z powodu chłodu i silnych opadów deszczu młodych ptaków jest w tym roku mniej.
Cały projekt zakłada zaobrączkowanie około 5 tysięcy piskląt do końca 2012 r. oraz odczytywanie znakowania podczas powrotów bocianów do Polski. Celem znakowania piskląt jest umożliwienie śledzenie losów bocianów po opuszczeniu gniazd na trasach ich wędrówek po Europie i Afryce. Zdobyte w ten sposób informacje pomagają w ochronie tych ptaków, pozwalają lepiej poznać zagrożenia, na które narażone są te ptaki w środowisku zmienianym przez człowieka.
„Energetyczni obrączkarze” to kolejna wspólna inicjatywa PTPP „pro Natura” oraz Grupy ENERGA. Od listopada 2008 r. działa „Fundusz dla Przyrody” www.FunduszdlaPrzyrody.pl – inicjatywa, której celem jest dystrybucja środków na rzecz projektów z zakresu czynnej ochrony przyrody.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO