Każdy, kto jedzie w terenie zabudowanym 70 km/h i potrąci pieszego, w 86% przypadków będzie jego zabójcą. A dla samego kierowcy uderzenie w drzewo przy 90 km/h to jak upadek z 10 piętra. Nadmierna prędkość była w 2009 r. główną przyczyną wypadków drogowych, dlatego Stowarzyszenie „Droga i Bezpieczeństwo” oraz partnerzy wspierający: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i porównywarka ubezpieczeniowa rankomat.pl, zapraszają kierowców do szczególnego przestrzegania ograniczeń prędkości w „Dniu Rozsądnej Prędkości” (12 października 2010).
– Dzień Rozsądnej Prędkości odbywa się w nawiązaniu do Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i w ramach 3. edycji programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, polegającego na aktywnym włączeniu się uczniów za sprawą dyrekcji szkół i nauczycieli do dyskusji nad przyczynami wypadków drogowych i konsekwencjami tych tragedii – podkreśla Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo”.
Zasięg programu „Wypadki na drogach – porozmawiajmy”, którego tematem przewodnim jest w tym roku nadmierna prędkość, jest znacznie szerszy niż tylko apel o jednodniowe ograniczenie prędkości. Działania Stowarzyszenia „Droga i Bezpieczeństwo” mają charakter ciągły i polegają na udostępnieniu materiałów statystyczno-merytorycznych oraz wspieraniu działań w szkołach (akademie, apele, konkursy, pokazy, spotkania z poszkodowanymi w wypadkach drogowych, spotkania z policjantami w celu przybliżenia tematu nadmiernej prędkości, happeningi, psychodramy).
– Koszty wypadków drogowych rosną lawinowo. Same tylko odszkodowania wypłacane przez rynek ubezpieczeniowy w Polsce, z komunikacyjnych polis OC wzrosły w ostatnim roku o prawie jedną piątą – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Mając na co dzień do czynienia z ofiarami takich wypadków, szczególnie ważne jest dla nas to co się dzieje na polskich drogach. Warto też pamiętać, że poprawa bezpieczeństwa, to również niższe wypłaty z polis komunikacyjnych i szansa na tańsze OC – dodaje.
– Każdego dnia na polskich drogach życie traci 12 osób (w 2009 r. łączna liczba zabitych wyniosła 4564), a to oznacza, że w zakresie promowania bezpieczeństwa drogowego jest nadal bardzo wiele do zrobienia. Działając w sferze ubezpieczeń komunikacyjnych czujemy się odpowiedzialni za poprawę stanu świadomości nie tylko na temat bezpieczeństwa jazdy, ale też ruchu pieszych, w tym przede wszystkim dzieci – podkreśla Wojciech Rabiej, szef porównywarki rankomat.pl.
Program „Wypadki na drogach – porozmawiajmy” został objęty patronatami MEN, Rzecznika Praw Dziecka i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz zdobył poparcie Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO