Dzień Recyklingu Baterii – krótki przewodnik jak to robić
Dzisiaj, 9 września, obchodzimy Dzień Recyklingu Baterii. Z tej okazji okazji przygotowaliśmy krótki przewodnik o tym, w jaki sposób recyklingować baterie i dlaczego nie warto wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci.
Na co dzień używamy wielu sprzętów zasilanych bateryjnie: od zabawek, przez przyrządy kuchenne po depilatory, szczoteczki do zębów czy piloty do telewizora. Gdyby połączyć wszystkie baterie, które zużywamy w ciągu roku w Polsce, to sięgnęłyby… z Ziemi do Marsa.
Baterie mają jednak określoną żywotność i już po jednorazowym wykorzystaniu stają się odpadem. Nieodpowiednio zutylizowane zanieczyszczają naszą planetę i mogą stać się zagrożeniem dla ludzi, zwierząt i roślin. Baterie zawierają takie składniki jak ołów, kadm, nikiel czy lit. Wszystkie te substancje są groźne dla zdrowia i mogą być przyczyną chorób szpiku kostnego, uszkodzenia wątroby, nerek, układu nerwowego, układu kostnego czy obrzęku płuc. Wyrzucenie baterii do zwykłego kosza na śmieci to nic innego, jak rozrzucanie wokół siebie trucizny. Wystarczy jedna źle zutylizowana bateria alkaliczna, by trwale skazić jeden metr sześcienny gleby lub jedna, niewielka, guzikowa bateria, by zanieczyścić nawet 50 tysięcy litrów wody. Jak wskazuje badanie przeprowadzone na zlecenie GP ReCyko, aż jedna na dziesięć osób wyrzuca baterie do zwykłych śmieci. A to oznacza miliony baterii rocznie.
Na szczęście możemy to zmienić.
- Z jednej strony zamiast po jednorazowe baterie możemy sięgnąć po akumulatory wielokrotnego użycia, z których po naładowaniu możemy korzystać dalej – nawet kilkaset razy, dlatego w perspektywie roku wykorzystamy ich dużo mniej. Tym samym zużywamy mniej cennych surowców na ich produkcję, ograniczamy transport, redukujemy ślad wodny i węglowy, minimalizujemy też ryzyko skażenia wody i gleby. A przy okazji oszczędzamy również czas i nasz domowy budżet, bo nie musimy tak często kupować nowych zestawów baterii.
- Z drugiej strony możemy zbierać zużyte baterie i akumulatory, i odnosić je do specjalnych punktów zbiórki. Wtedy możliwe będzie odzyskanie nawet do 99,5% składników, z których są zbudowane. Ziemia pozostanie czysta, a cenne surowce zostaną ponownie wykorzystane.
Oddawanie baterii do recyklingu nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać, nie musimy przecież zanosić ich tam pojedynczo. Warto mieć w domu pudełko, do którego będziemy przez jakiś czas zbierać zużyte baterie i akumulatory (bo ich żywotność tez kiedyś się kończy). Gdy uzbieramy już pokaźną liczbę, możemy wyrzucić je do specjalnych pojemników ustawionych w sklepach, galeriach handlowych czy szkołach. Odbiór baterii jest też często organizowany za pośrednictwem punktów selektywnej zbiórki odpadów.
Mapa miejsc, w których można oddać baterie w pobliżu miejsca zamieszkania, znajduje się tutaj: https://promocjamamymoc.pl/#mapa.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
12.09.2024
Warszawskie Dni Filmu Niemego: 13-15 września w kinie Muranów
-
11.09.2024
Na(d)staw ucho
-
10.09.2024
Na manowce
-
09.09.2024
VII edycja kampanii Życie Warte Jest Rozmowy. Zapraszamy na konferencję
-
08.09.2024
Uprzejmie donoszę
-
07.09.2024
We wrogim domu