Kobieta na ekranie po raz kolejny stała się ofiarą przemocy. Każdy dzień to seria wyzwisk, rękoczynów i poniżających uwag ze strony męża. Głos zza drugiej strony stołu namawia bohaterkę do rozmowy o jej problemach. Tyle, że ten głos to głos jej samej.
Przemoc wobec kobiet jest w Meksyku jednym z głównych problemów społecznych. Fundación Origen w swojej telewizyjnej kampanii namawia ofiary do szukania pomocy. Jak głosi hasło kampanii, w podobnej sytuacji znajdują się miliony kobiet w Meksyku. W większości przypadków aktów przemocy dokonują małżonkowie. Kobiety nie szukają pomocy z zewnątrz, a przemoc domowa trwa często przez lata.
Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała alarmujący raport, w którym informuje, że 44% kobiet w Meksyku staje się ofiarami przemocy. Kobiety boją się nie tylko o swoje życie, ale – jak stara się pokazać kampania – także o życie swoich dzieci.
Ogromnym problemem jest zgłaszanie tego typu przestępstw odpowiednim służbom państwowym. Według raportu UN Entity for Gender Equality, powszechnym zjawiskiem jest lęk przed konsekwencjami decyzji o zgłoszeniu się na policję i poczucie ostracyzmu wśród ofiar przemocy, potęgowany przez patriarchalną strukturę społeczną. Problem stanowi także wtórna wiktymizacja – często w wyniku błędów proceduralnych, upływu czasu i innych czynników zewnętrznych sądy wydają wyroki niekorzystne dla ofiar przemocy. Nawet jeśli sprawa trafi na wokandę, wyrok pada tylko w marginalnej liczbie procesów.
Olga Ambrosiewicz
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
24.11.2024
Nie daj się trollom!
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie
-
05.11.2024
Faceci nie chcą kwiatów
-
04.11.2024
Nie chcesz trafić do tego dołka