Czy Ukraińcy planują swoją przyszłość w Polsce?
Widujemy ich niemal codziennie. Pracują w sklepach i na budowach. Jeżdżą z nami tramwajami i autobusami. Rozmawiają ze śpiewnym akcentem przez swoje komórki. Ilu naprawdę przyjechało do Polski? Ilu chce tu zostać na dobre? Na między innymi te pytania starała się odpowiedzieć przeprowadzona przez firmę Selectivv pierwsza w Polsce kompleksowa analiza dotycząca społeczności ukraińskiej w Polsce.
Selectivv to firma specjalizująca się w pozyskiwaniu, analizie oraz profilowaniu danych z kanału mobile, czyli przede wszystkim ze smartfonów i tabletów. Na potrzeby niniejszego badania jej analitycy przyjęli, że „osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce” to taka, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w ciągu 2018 roku była na terenie Ukrainy i/lub zmieniła w tym czasie kartę SIM na operatora ukraińskiego. Na tej podstawie do badania została wybrana próba ponad 600 tys. użytkowników z około 1 250 000 obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski i sprofilowanych w bazie Selectivv DMP.
Wyniki badań przynajmniej częściowo pokrywają się z naszymi intuicjami. Największe skupiska osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce to duże miasta. Przede wszystkim Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Lublin, Katowice oraz okręg górnośląski. W stolicy Ukraińcy najczęściej mieszkają na Pradze i Ursynowie, a także w Wesołej i podwarszawskim Sulejówku, gdzie znajdują się hotele pracownicze. W Trójmieście najchętniej wybierają gdański Wrzeszcz i Chełm, a od Gdyni wolą okoliczną Rumię. Duże skupisko obywateli Ukrainy znajduje się również na terenach sadowniczych: w regionie grójecko-wareckim, największym tego typu w kraju, oraz w okolicach Radomia.
O tym, że Ukraińcy wiążą przyszłość z naszym krajem świadczy większa skłonność do zakładania rodziny. Widać to na przykładzie korzystania z aplikacji pomocnych przy planowaniu ciąży. Zgodnie z danymi firmy Selectivv, w styczniu 2019 roku z tego typu aplikacji korzystało blisko 12% Ukrainek mieszkających w Polsce. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to plany związane z powiększeniem rodziny wykazywało niespełna 5% kobiet. Chęć założenia rodziny nie dziwi, jeśli spojrzymy na piramidę wieku obywateli Ukrainy przebywających w Polsce: 67% osób jest w wieku reprodukcyjnym, w tym: w wieku 21-30 lat jest 38% Ukraińców i Ukrainek, nastomiast w wieku 31-40 lat – 29% z nich. Mniej liczna jest populacja osób w wieku 41-50 lat i wynosi ok. 15%, natomiast powyżej 51 roku życia jest zaledwie 7% Ukraińców mieszkających w naszym kraju.
W Polsce przebywa więcej Ukraińców niż Ukrainek. Przedstawiciele płci męskiej stanowią ponad 56%, kobiet jest ok. 44%. Mężczyźni przeważają w miastach do 100 tys. mieszkańców i w mniejszych miejscowościach, gdzie stanowią blisko 53% obywateli Ukrainy. Odwrócone proporcje występują natomiast w większych ośrodkach. Tutaj, na ponad 53% Ukrainek przypada niecałe 47% Ukraińców. Powyższy rozkład płci może mieć związek z większą liczbą miejsc pracy w branży usługowej w dużych miastach, będącej nadal domeną kobiet: w restauracjach, sklepach, salonach kosmetycznych czy w opiece medycznej oraz częstszym zatrudnianiem mężczyzn do prac fizycznych w mniejszych miejscowościach – w budownictwie i produkcji czy na terenach wyspecjalizowanych w rolnictwie.
Interaktywna mapa obrazująca strefy zamieszkania osób z Ukrainy znajduje się TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.11.2024
Gwiazdka dla bezdomniaków
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!
-
15.11.2024
„Moje czarne szczęście” już w sprzedaży w Biedronce
-
11.11.2024
Te kampanie społeczne dostały Effie!
-
10.11.2024
MAMY czas na zdrowie?
-
06.11.2024
Nie miej tego w d*pie