45% badanych uważa, że odkładanie na emeryturę ma sens tylko, jeśli zagwarantuje wymarzony poziom życia. Dla połowy temat nie jest pilny. Dodatkowo czterdziestolatkom brakuje wiedzy w zakresie systemu emerytalnego. 63% nie posiada w tym temacie wiedzy nawet w podstawowym zakresie.
77% ankietowanych zgłasza co najmniej podstawową wiedzę o emerytalnych instrumentach inwestycyjnych, rzeczywistość wygląda inaczej. Jak tłumaczy dr hab. Katarzyna Sekścińska, autorka badania z Uniwersytetu Warszawskiego, test wiedzy z zakresu z zakresu IKE, IKZE, PPK i OFE wskazuje na niski poziom wiedzy – aż 63% osób nie posiada jej nawet na podstawowym poziomie.
Rola przekonań
Oprócz posiadanej wiedzy na zachowania związane z oszczędzaniem na emeryturę mają również wpływ podzielane przekonania i postawy. Aż 72% badanych uważa, że temat systemu emerytalnego i finansowych instrumentów emerytalnych jest trudny. Może to zatem powodować opór w zgłębianiu go na własną rękę. Dodatkowo, zdaniem 50% temat bezpieczeństwa finansowego na emeryturze nie jest pilny. Jednocześnie, 79% deklaruje, że postrzega go jako ważny. Co jeszcze powoduje odkładanie decyzji o zabezpieczeniu się na przyszłość?
Małe kwoty nie mają sensu
Najczęstszym argumentem, jeśli chodzi o brak emerytalnych oszczędności jest brak wolnych środków o odpowiedniej wysokości, by rozpocząć odkładanie pieniędzy. Wiąże się to z przekonaniem, że wpłacanie małych kwot na emeryturę nie ma sensu. Uważa tak co czwarty czterdziestolatek.
Co więcej, 45% czterdziestolatków jest zdania, że warto odkładać tylko wtedy, jeśli można odłożyć na wymarzony poziom życia. Co za tym idzie, niemal połowa osób w wieku 40-50 lat nie widzi sensu w przeznaczaniu środków na emeryturę, jeśli miałoby to tylko trochę poprawić ich sytuację.
Brak zaufania
Wyniki badania pokazały, że czterdziestolatkowie oceniają system emerytalny jako niestabilny, przeciętnie szacując jego stabilność na 2,8 w 7-stopniowej skali. Za jednoznacznie niestabilny uznaje go 45% badanych, zaś za jednoznacznie stabilny jedynie 4% badanych.
33% czterdziestolatków wskazuje, że poczucie braku stabilności systemu emerytalnego wyraźnie przekłada się na ich brak zaufania do niego. Ponadto 35% deklaruje, że odczuwany poziom (nie)stabilności systemu emerytalnego przekłada się w znacznym stopniu na ich decyzje dotyczące uczestnictwa w dobrowolnych formach oszczędzania na emeryturę (IKE, IKZE, PPK).
Źródło: „Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego Polaków w wieku 41-50 lat – edycja 2024” na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przeprowadziła dr hab. Katarzyna Sekścińska na Ogólnopolskim Panelu badawczym Ariadna. Badanie zrealizowano w terminie: 30.08.2024 – 06.09.2024 r., w metodologii CAWI na próbie 1014 dorosłych Polaków w wieku 41-50 lat (średnia 46 lat), próba reprezentatywna ogólnopolska, 42,3% próby stanowiły kobiety, 57,5% mężczyźni oraz 0,2% osoby nie identyfikujące się z żadną płcią.
oprac. Karolina Sendal
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
17.02.2025
1,5 tysiąca dzieci czeka na dom
-
11.02.2025
365 dni
-
10.02.2025
Sadyba Best Mall z innowacyjnym rozwiązaniem dla osób niewidomych i niedowidzących
-
09.02.2025
Konkurs na kreatywną kampanię szkoły wyższej
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025
-
09.02.2025
W pełnym wymiarze. PAH przeciw stereotypom