Bardzo duża jest skala naruszeń w przestrzeganiu praw człowieka w fabrykach produkujących odzież sportową, ubrania i tekstylia na okoliczność olimpiady w Londynie. Ocenę taką wystawia producentom Raport kampanii Play Fair, a informuje o nim Polska Zielona Sieć.
Wywiady na potrzeby publikacji przeprowadzono wśród robotników z 10 fabryk, które razem zatrudniają około 32750 osób. 8 spośród tych fabryk produkowało towary na tegoroczną olimpiadę. Grupa prestiżowych marek zaopatrujących się w tych wytwórniach obejmowała marki: adidas, New Balance, North Face, Columbia Sportswear Company, Next, Nike, Speedo oraz Ann Taylor. Badacze przeprowadzili również wywiady z zarządem fabryk, nadzorcami, przedstawicielami pracowników, agentami stref ekonomicznych oraz przedstawicielami związków zawodowych.
Wśród uchybień raport wymienia m.in. niepewne warunki zatrudnienia (pracownicy są zatrudniani na umowach krótkoterminowych, aby w ten sposób uniknąć płacenia przez pracodawców ubezpieczenia socjalnego. W prowincji Guangdong w Chinach większość pracowników nie posiadało ubezpieczenia socjalnego, mimo że tak nakazuje obowiązujące prawo), wynagrodzenia na pograniczu ubóstwa (50% pracowników na Filipinach jest uzależnionych od tak zwanych „pożyczek na dzień wypłaty”, aby w ten sposób przeżyć do końca miesiąca. Pracownicy w Sri Lance otrzymują miesięcznie zaledwie 22-23% płacy minimalnej), wymuszone nadgodziny (standardowy dzień pracy na Filipinach to 10 godzin, w tygodniu często przekracza się 60 godzin – dzieje się tak w okresach zwiększonego popytu, jak na przykład przed igrzyskami w Londynie), delegalizacja związków zawodowych (w 10 fabrykach, gdzie przeprowadzono badania, nie działały zalegalizowane związki czy też wiarygodne organizacje pracownicze jakiegokolwiek rodzaju, pracownikom zabraniano też przyłączania się do związków. W Guangzhou w Chinach dystrybucja ulotek oraz dzielenie się ze współpracownikami informacją na temat możliwości poprawy warunków pracy może prowadzić do natychmiastowego zwolnienia. Pracownicy łamiący obowiązujące w fabryce przepisy są nazywani po imieniu i zawstydzani, a dział kadr przypina na tablicach ogłoszeniowych ostrzeżenia skierowane do konkretnych osób wraz z ich zdjęciem) oraz bardzo złe warunki pracy (kwestia wentylacji była głównym zmartwieniem dla wszystkich badanych pracowników z pięciu fabryk na Filipinach. W okresie letnim upał doprowadza do chorób dróg oddechowych).
Działacze Play Fair, kampanii koordynowanej przez międzynarodowe federacje związków zawodowych i organizacje pozarządowe, zachęcają do wysyłania listów do MKOl z apelem o poszanowanie praw robotników pracujących na rzecz igrzysk w Londynie. Można to zrobić za pośrednictwem strony www.playfair2012.org.uk
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
23.12.2024
Mennica Polska wybiła pierwszą monetę zaprojektowaną przez dziecko
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
10.12.2024
Sigma — Młodzieżowym Słowem Roku 2024
-
04.12.2024
5 rzeczy, które warto wiedzieć o ESG. Zapraszamy na webinar 6 grudnia
-
29.11.2024
Pomagaj z Bankami Żywności — Świąteczna Zbiórka Żywności już 29-30 listopada
-
19.11.2024
Drzewo Roku 2025 – zgłoszenia do końca listopada!