Chłód z ciepła sieciowego – projekt Fortum i Politechniki Wrocławskiej
Zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej podejmie prace nad znalezieniem optymalnych rozwiązań technicznych umożliwiających produkcję chłodu sieciowego. Do jego wytwarzania będzie wykorzystywane ciepło z miejskich systemów ciepłowniczych. Wsparcia w tych badaniach udzieli naukowcom koncern energetyczny Fortum, który jest właścicielem wrocławskiej sieci ciepłowniczej.
Wyprodukowany w ten sposób chłód zostanie w przyszłości wykorzystany w urządzeniach klimatyzacyjnych w okresie letnim. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii można będzie zaoszczędzić energię elektryczną, a co za tym idzie – przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Do produkcji chłodu naukowcy wykorzystają ciepło powstające przy produkcji energii elektrycznej, które normalnie poza sezonem grzewczym, nie znalazłoby szerokiego zastosowania.
Wytwarzanie energii elektrycznej oraz cieplnej w skojarzeniu pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej efektywności produkcji w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami. W elektrociepłowniach spalając tą samą ilość paliwa produkuje się nie tylko prąd, ale i energię cieplną. Latem jednak, kiedy zapotrzebowanie na ciepło ograniczone jest głównie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej zakłady tego typu muszą ograniczać swoją działalność. Dzięki rozwiązaniom, które zapewnią większe zużycie ciepła poza sezonem grzewczym będzie można w większym stopniu zoptymalizować ich pracę.
W ramach współpracy między Politechniką Wrocławską a Fortum, firma udzieli naukowcom wsparcia merytorycznego oraz udostępni im potrzebną infrastrukturę do prowadzenia badań. Ponadto Fortum umożliwi studentom i absolwentom odbycie praktyk naukowych w swoich zakładach. Dzięki nim uzyskają oni oparty na praktycznych doświadczeniach materiał do prac dyplomowych i habilitacyjnych. Dotychczas, dzięki współpracy Fortum z Politechniką Częstochowską, otwarto już trzy przewody doktorskie.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO