Butik Pełen Dobra udzielił wsparcia 60 tysiącom osób
Od ponad sześciu miesięcy w łódzkim centrum handlowym Port Łódź funkcjonuje sklep, w którym rzeczy nie są sprzedawane, a przekazywane potrzebującym za darmo. Korzyści? 60 tysięcy osób, którym udzielono wsparcia, 40 tysięcy wydanych ubrań, 14 tysięcy paczek pomocowych i konkretne osoby rozpoczynające swoje życie na nowo.
Między 24 lutego a 22 listopada granicę polsko-ukraińską przekroczyło ponad 7,9 mln uchodźców z Ukrainy (dane Straży Granicznej). Łącznie od 24 lutego br. na Ukrainę wróciło ponad 6 mln osób, zatem szacuje się, że w Polsce przebywa obecnie niecałe 2 mln uchodźców, głównie kobiet, dzieci i osób starszych. Polski sektor handlowy wyjątkowo szybko i intensywnie zaangażował się w pomoc dla Ukraińców uciekających przed wojną do Polski. W Łodzi z inicjatywy Centrum Służby Rodzinie, Portu Łódź, IKEA oraz Humana Poland powstał Butik Pełen Dobra zlokalizowany w jednym z największych centrów handlowych w Polsce.
Przedsięwzięcie zorganizowane początkowo jako forma wsparcia dla osób w kryzysie uchodźczym stało się prężnie działającym projektem z rozwiniętym programem działań pomocowych dla Polaków oraz Ukraińców, którzy w związku z wybuchem wojny musieli uciekać ze swojego kraju do Polski. Obecnie Port Łódź przedłuża porozumienie z Centrum Służby Rodzinie na funkcjonowanie Butiku Pełnego Dobra, w planach jest też dalszy rozwój tego miejsca. Kontynuowane będą również działania podejmowane w ramach systemu Karty Pełnej Dobra, pierwszej tego typu inicjatywy w Polsce, łączącej różne organizacje w celu udzielania pomocy społecznej.
Zależało nam by stworzyć w Porcie Łódź godne i komfortowe miejsce z ubraniami dla osób potrzebujących wsparcia – takie, w którym sami będą mogli wybrać, te rzeczy, których naprawdę potrzebują – mówi Maria Szwed, Community Engagement Leader w Porcie Łódź. – Tworząc Butik Pełen Dobra przyświecała nam myśl, że zapewnienie poczucia godności i sprawczości osobom potrzebującym, jest tak samo ważne jak sama pomoc. Razem z Centrum Służby Rodzinie i łódzkim sklepem IKEA postanowiliśmy podjąć inicjatywę, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem realizowanym w centrum handlowym. Miał to być bezpłatny sklep, w którym odzież byłaby selekcjonowana i pozyskiwana nie tylko od indywidualnych ludzi, ale też od dużego partnera, który działa od lat w branży odzieży z drugiej ręki. Na ten cel przeznaczyliśmy jeden z naszych wolnych lokali, a dzięki zaangażowaniu pracowników łódzkiego sklepu IKEA bardzo szybko zaaranżowaliśmy przestrzeń 180 mkw. na pełnoprawny sklep. Lokal został wyposażony w wieszaki, półki na buty, kosze, lustra i wygodne przymierzalnie. Dodatkowo zorganizowaliśmy w nim kącik dla dzieci, by rodzice spokojnie mogli wybrać ubrania dla siebie i swoich pociech. Chcieliśmy, by ludzie przychodzący do naszego butiku czuli się w nim dobrze i komfortowo.
Do weryfikacji osób potrzebujących wsparcia na terenie Łodzi i województwa łódzkiego służy Karta Pełna Dobra, która jest pierwszym systemem pomocy społecznej w Łodzi wdrożonym, aby pomagać w sposób rozsądny i przemyślany. Karta Pełna Dobra łączy działania kilku organizacji: Centrum Służby Rodzinie, Caritasu Archidiecezji Łódzkiej, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Butiku Pełnego Dobra w Porcie Łódź, który zapoczątkował całą inicjatywę. Na chwilę obecną wydanych zostało już 4 600 Kart Pełnych Dobra, na których zarejestrowanych jest ponad 9 500 osób (na jedną kartę może być zarejestrowana cała rodzina). W ramach wsparcia wydanych zostało 40 tysięcy ubrań, 30 tysięcy obiadów (m. in. w restauracji IKEA Łódź) oraz 14 tysięcy paczek z potrzebną żywnością, chemią domową, produktami higienicznymi dla dzieci itp. Konkretnego wsparcia udzielono aż 60 tysięcy razy.
Czym jest i komu przysługuje Karta Pełna Dobra tłumaczy Michał Bogusławski z Centrum Służby Rodzinie: Kiedy w Ukrainie wybuchła wojna, chcieliśmy realnie pomóc uchodźcom. Szukaliśmy nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią sprawiedliwy i rozsądny dostęp do pomocy w tym chaotycznym czasie. Szybko zorientowaliśmy się, że obecne metody nie wystarczą, aby na bieżąco weryfikować potrzeby i dostosowywać rodzaj udzielanej pomocy. Postanowiliśmy zatem stworzyć system, który usprawniłby nasze działania. I tak powstała Karta Pełna Dobra, która ruszyła wraz z Butikiem Pełnym Dobra w Porcie Łódź. Na początku Karta była skierowana szczególnie do osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Dzięki systemowi mogliśmy monitorować potrzeby i udzielać pomocy w zrównoważony sposób. Karta Pełna Dobra zapewniła potrzebującym sprawiedliwy dostęp do wsparcia organizacji pomocowych na terenie Łodzi i województwa łódzkiego. Dzisiaj chcemy, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z tego rozwiązania. Dążymy do tego, aby pomoc była zorganizowana, nikogo nie pomijała i zapobiegała nadużyciom. Jeśli chcemy zarejestrować się w systemie, potrzebne są: dowód osobisty, paszport, numer paszportu, numer innego dokumentu ukraińskiego lub inny dokument uprawniający do otrzymania pomocy. Karta Pełna Dobra to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która łączy różne organizacje w celu udzielania pomocy społecznej.
W Butiku Pełnym Dobra pracownikami są sami Ukraińcy, którzy chętnie pomagają swoim rodakom odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości. Jedną z takich osób jest Wiktoria, która po wybuchu wojny w Ukrainie przyjechała do Polski 12 marca. Już dzień później trafiła do Centrum Służby Rodzinie, gdzie pomagała swoim rodakom w znalezieniu mieszkania i pracy, była też tłumaczem. Następnie stała się częścią zespołu obsługującego Butik Pełen Dobra w Porcie Łódź. Obecnie jest studentką pierwszego roku sinologii, po studiach chce się przeprowadzić i zamieszkać w Chinach. W Butiku spotkałam wiele przyjaznych osób życzących mi powodzenia, zarówno Ukraińców, jak i Polaków – opowiada Wiktoria. – Chciałabym bardzo podziękować wszystkim wolontariuszom z Centrum Służby Rodzinie, wszystkim żołnierzom, koordynatorom i życzliwym ludziom, dzięki którym mogłam rozpocząć w Polsce nowe wspaniałe życie. Gdyby nie Wy, nie byłoby to możliwe.
Więcej informacji na temat Karty Pełnej Dobra dostępnych jest TUTAJ.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
03.10.2024
Znamy nominowanych jubileuszowej 25. edycji Effie Awards Poland
-
03.10.2024
Noc Księgarń już 4 października. Prawie dwieście wydarzeń w 180 księgarniach
-
29.09.2024
Inne na zewnątrz, inne w środku
-
28.09.2024
Stracone urodziny
-
28.09.2024
#TataTeżCzyta2024 — podsumowanie kampanii
-
27.09.2024
Filary życiowe młodzieży. Wnioski z badania dla Politechniki Wrocławskiej