Firma Robert Bosch po raz szósty prowadzi warsztaty dla uczniów z mazowieckich i dolnośląskich gimnazjów w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Gimnazjaliści budują roboty, testują wytrzymałość materiałów kompozytowych, konstruują proste napędy oraz poznają technikę druku w trójwymiarze, a w laboratoriach przeprowadzają doświadczenia i eksperymentują.
Przygotowano 50 warsztatów, które prowadzą studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Podczas zajęć z budowy mostów gimnazjaliści uczą się jak ważna jest precyzja przy tworzeniu tego typu obiektów. Sami przeprowadzają testy obciążeniowe na skonstruowanych przez siebie modelach, a przy okazji uczą się praw fizyki i podstaw projektowania. Miłośnicy motoryzacji mogą poznać tajniki budowy zderzaka podczas zajęć poświęconych konstrukcji bolidów. Uczniowie na miniaturowych modelach przeprowadzają tzw. crashtesty i w ten sposób sprawdzają wytrzymałość materiałów kompozytowych.
Ponadto w tej edycji studenci przygotowali zajęcia, na których młodzi wynalazcy uczą się obsługi skanera 3D, który wykorzystują do tworzenia własnych, przestrzennych modeli. Od lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się zajęcia z robotyki. Nowością w tym roku są zajęcia z budowy samolotów – gimnazjaliści mając do dyspozycji zaledwie kilka narzędzi konstruują proste maszyny, które następnie testują w tunelu aerodynamicznym.
Dla uczniów, którzy poważnie myślą o karierze wynalazców w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się zajęcia „Wynalazek. I co dalej?”. Warsztaty będą miały na celu nauczenie uczniów tego w jaki sposób należy mówić o swoim wynalazku, aby w przyszłości pozyskać potencjalnych inwestorów. Zajęcia te mają także pomóc uczniom zaprezentować swoje pomysły w czasie trwania II etapu Akademii Wynalazców, czyli konkursu na wynalazek. Dla uczniów wrocławskich szkół specjalne warsztaty poświęcone działaniu najmniejszych robotów świata zorganizuje Wrocławskich Park Technologiczny.
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 6180 uczniów, którzy zgłosili prawie 300 wynalazków.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.08.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
03.06.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy