21 stycznia rozpoczęła się trzecia edycja programu edukacyjnego dla uczniów warszawskich i wrocławskich szkół gimnazjalnych, obejmująca warsztaty kreatywne i konkurs na wynalazek. Projekt prowadzony przez firmę Robert Bosch przy współpracy z Politechniką Warszawską i Wrocławską wsparły także Polska Akademia Nauk i Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.
Jak działa giroskop? Czym różni się aerodynamika w Formule 1 od zwykłych pojazdów? Co to jest inżynieria materiałowa i dlaczego odgrywa tak ważną rolę w procesie projektowania wynalazków? Jak otrzymać czyste srebro, wykorzystując do tego glukozę lub kwas mrówkowy? – to niektóre tematy tegorocznych warsztatów. Gimnazjaliści będą mieli okazję odwiedzić Politechnikę Warszawską i Wrocławską, by uczestniczyć w zajęciach poświęconych nauce i technice. Każdy uczeń będzie mógł wziąć udział w trzech warsztatach, podczas których pod okiem przedstawicieli Studenckich Kół Naukowych będzie w praktyce wykorzystywać wiedzę teoretyczną. Dodatkowo w tej edycji odbędą się dwa warsztaty na temat własności intelektualnej i ochrony patentów w Urzędzie Patentowym RP.
Wiedza zdobyta podczas warsztatów ma zainspirować do kreatywnego myślenia i przygotować gimnazjalistów do wzięcia udziału w drugiej części programu, czyli konkursie na wynalazek. Uczniowie mogą zgłaszać pomysły na urządzenia przyjazne dla środowiska, ekonomiczne w produkcji i możliwe do szerokiego zastosowania.
Nowości w III edycji Akademii obejmują rozszerzenie działalności Klubu Absolwenta, m.in. o warsztaty w siedzibie firmy Bosch czy spotkania współorganizowane z partnerami programu. Na stronie internetowej www.akademiawynalazcow.edu.plpojawią się nowe zakładki: „Who is who” poświęcona młodym wynalazcom oraz „Kreatywna szkoła” poświęcona szkołom, których uczniowie zakwalifikowali się do konkursu na wynalazek. Przewidziane są także dodatkowe atrakcje dla nauczycieli, np. konkurs na scenariusz lekcji.
Zapisy na warsztaty w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha trwają do 28 lutego 2013 roku. Nauczyciele mogą rejestrować swoich podopiecznych, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu. Uczniowie zgłaszający swoje pomysły do konkursu na wynalazek muszą uczestniczyć w organizowanych w marcu i kwietniu warsztatach. Udział w Akademii jest bezpłatny, a finałowe zespoły mogą liczyć na dofinansowanie na etapie przygotowywania prototypów wynalazków. Zwycięzcy konkursu na pomysł wynalazku w obu miastach zostaną ogłoszeni podczas gal finałowych w czerwcu 2013 roku.
Celem projektu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi. Dotychczas w projekcie wzięło udział 1500 uczniów, którzy zgłosili blisko 60 wynalazków.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
09.02.2025
Konferencja CSR Poland 2025
-
08.01.2025
Truck Care ostrzega przed martwy polem
-
22.12.2024
Ruszyła 3. edycja konkursu CSR Poland Awards!
-
16.07.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
17.05.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów