20 czerwca na Politechnice Warszawskiej odbyła się gala finałowa 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Pierwsze miejsce w konkursie na wynalazek zajął projekt Migacze. Urządzenie pełni role naręcznego, rowerowego sygnalizatora, który uruchamia się podczas skrętu. Wynalazek ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów na drodze.
W tegorocznej edycji programu gimnazjaliści zgłosili 110 pomysłów na wynalazek. Spośród nich jury wybrało po 10 najlepszych projektów z Warszawy i Wrocławia, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, partnerów merytorycznych i medialnych wyłoniło po 3 najlepsze projekty z obu miast. Ocenie podlegały takie kryteria jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.
Projekty nagrodzone w Warszawie:
I miejsce – zespół „Spółdzielnia pomysłów” z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie – za wynalazek „Migacze”. Jest to naręczny, automatyczny sygnalizator, który dzięki migającym diodom pełni role rowerowego drogowskazu. Urządzenie służy zwiększeniu bezpieczeństwa rowerzystów na drodze.
II miejsce – zespół „zatrzymaj się!” z Gimnazjum nr 13 im. S. Staszica w Warszawie – za wynalazek „Bezpieczne Przejście”, który za pomocą diody ostrzega pieszych o zbliżającym się pojeździe jadącym z dużą prędkością.
III miejsce – zespół „NNDS” z Gimnazjum nr 121 im. W. Zawadzkiego w Warszawie – za projekt „LUMENOGNIAZDKO”. Wynalazek ułatwia trafienie w ciemności wtyczką do gniazdka elektrycznego.
W 6. edycji programu firma Boscha wraz z politechnikami udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, a w programie wzięło udział 46 szkół.
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 7600 uczniów, którzy zgłosili 400 pomysłowych wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii programy edukacyjne firm (CSR). Natomiast w edycji 2015 tego plebiscytu projekt otrzymał wyróżnienie specjalne.
nazwa kategorii: Kreacje / printy
CZYTAJ TEŻ:
-
21.08.2024
Kalkulator śladu węglowego HITem 2024 roku
-
03.06.2024
Newbie prezentuje kolekcję stworzoną z resztek tkanin z wcześniejszych projektów
-
24.05.2024
Ruszyły zgłoszenia do 25. edycji konkursu Effie Awards Poland
-
30.04.2024
Jak opowiadać o działaniach pro publico bono? Webinar Effie in Practice dla NGO
-
29.03.2024
Maty dla schroniskowych zwierząt czyli drugie życie plecaków Glovo
-
22.03.2024
Zamień „elektrograty” na kwitnące kwiaty od Castoramy