Unia Europejska, w ramach nowych działań kampanijnych, zaprasza do walki. W Europie co roku odnotowuje się 7–8 tys. zgonów spowodowanych zażywaniem narkotyków, a co godzinę z powodu przedawkowania umiera jedna osoba. Każdego roku rejestruje się 3 tys. przypadków zarażenia wirusem HIV wskutek zażywania narkotyków. Pod hasłem "Life is a commitment" 26 czerwca – w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii – Komisja Europejska zainaugurowała kampanię dotyczącą problemu narkotykowego. Pierwszym polskim sygnatariuszem tej akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
"Europejska kampania w sprawie narkotyków" (EAD) jest inicjatywą, która ma zachęcić organizacje, instytucje, firmy i osoby prywatne do działań przeciwko zagrożeniom związanym z narkotykami. Ma zwiększyć świadomość i zaangażowanie możliwie jak największej grupy ludzi w walkę z zażywaniem i nadużywaniem narkotyków. Chodzi również o stworzenie platformy kontaktów organizacji oraz osób prywatnych zaangażowanych w przeciwdziałanie narkomanii oraz o promowanie dialogu i wymiany najlepszych praktyk.
Wszystkie organizacje i osoby indywidualne, które chcą zaangażować się w rozwiązywanie problemu zażywania narkotyków w UE, mogą wziąć w niej udział. Zgłoszenie udziału w kampanii wiąże się z zobowiązaniem do podjęcia konkretnych działań, m.in. w zakresie zwiększania świadomości na temat narkotyków i zagrożeń związanych z ich nadużywaniem. Zaangażowanie powinno być proste, konkretne i wymierne. Może polegać na rozdawaniu ulotek dotyczących problemu narkotyków, rozmowach z przyjaciółmi, rodziną i znajomymi, organizowaniu warsztatów tematycznych, sponsorowaniu badań w dziedzinie narkotyków lub pomocy w organizowaniu krajowych kampanii informacyjnych na temat problemu narkotyków. Formularz zgłoszeniowy i wzór deklaracji jest dostępny na stronie kampanii www.action-drugs.eu
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wysłała apel o przystąpienie i poparcie akcji EAD do szeregu organizacji społecznych, studenckich, urzędów, ministerstw oraz instytucji zajmujących się tematyką uzależnień. Do tej pory pozytywną odpowiedź otrzymała od Ministerstwa Zdrowia, Krajowego Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Polskiego Czerwonego Krzyża.
M. Czerepak
nazwa kategorii: Wydarzenia
CZYTAJ TEŻ:
-
29.05.2023
Żywy font, by przeciwdziałać wymieraniu zwierząt
-
29.05.2023
Green Caffè Nero rusza z inicjatywą #zKawąNaRowerze
-
25.05.2023
Dog save the King!
-
25.05.2023
Ruszyła ogólnopolska akcja #TataTeżCzyta
-
24.05.2023
Szukamy życia w kosmosie, niszczymy tu, na Ziemi
-
23.05.2023
Mały Książę i Kundelek